Snowden Avrupa Parlametosu’nda konuşacak

Şehirler
Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Sivil Özgürlükler Komitesi’nde yapılan oylamada, Rusya’ya sığınan Snowden’la canlı video bağlantısına sadece iki üye karşı çıkarken 36 pa...
EMOJİLE

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Sivil Özgürlükler Komitesi’nde yapılan oylamada, Rusya’ya sığınan Snowden’la canlı video bağlantısına sadece iki üye karşı çıkarken 36 parlamenter destek verdi. Snowden kabul ederse tüm AP üyelerine açık oturumun şubat ayında düzenlenmesi bekleniyor.

Washington yönetiminin vatana ihanetle suçladığı Snowden, ABD’nin İngiltere, Avustralya ve Kanada gibi işbirlikçileriyle küresel ağ oluşturup telefonları dinlediğini ve interneti gözetlediğini ortaya koyan belgeler sızdırmıştı.

Snowden’ın ifşaatlarıyla Almanya Başbakanı Angela Merkel’in telefonunun bile dinlendiğinin ortaya çıkması gerginliğe neden olmuş, bazı Avrupa ülkeleri Washington’dan yeni bir istihbarat anlaşması talep etmişti.

ABD yönetiminin gizli dinleme programının terörle mücadele amaçlı olduğunu savunması Avrupalıları ikna etmemiş görünüyor. Bugüne dek onlarca uzmanı dinleyerek skandalı araştıran AP Sivil Özgürlükler Komitesi’nin taslak raporunda, ABD’nin yaygın dinleme ve izleme programının “ekonomik espiyonaj, sanayi casusluğu ve siyasi profilleme” için kullanıldığı şüphesi uyandırdığı belirtiliyor.

Bu arada ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Mike Rogers, Edward Snowden’ın 1,7 milyon gizli belgeye erişerek ABD tarihinin en büyük istihbarat hırsızlığına imza attığını ve sızdırılan bazı belgelerin görev başındaki Amerikan askerlerinin hayatına mal olabileceğini savundu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme