Para Çiçeği Nedir?

Şehirler
Ülkemizde para bitkisi, para ağacı, para çiçeği ya da bereket bitkisi olarak bilenen Crassula ovata özellikle uzak doğu ilkelerinde oldukça popüler bir bitkidir. Para ağacı sukulent bitki ailesiden çi...
EMOJİLE

Ülkemizde para bitkisi, para ağacı, para çiçeği ya da bereket bitkisi olarak bilenen Crassula ovata özellikle uzak doğu ilkelerinde oldukça popüler bir bitkidir.

Para ağacı sukulent bitki ailesiden çiçeksiz ve meyvesiz bir bitkidir. Bu bitki sayesinde evinizin huzur, bolluk ve mutluluk ile dolacağına inanılır. Bitki bakımı için yeterince ilginiz ve bilginiz yoksa bu bitki tam size göre. Fazla su istemeyen ve bakımı diğer bitkilere göre yetiştirmesi çok daha kolay bir bitkidir. Bitkinin konumu değiştirmemeniz bitki bakımı için çok önemlidir.

Para Çiçeği Yararları Nelerdir?

Bereket bitkisi evinizin bereketinin ve bolluğunun artmasında yardımcı olur. Başka bir inanışa göre eğer evinize zengin bir kişi gelirse ve bitkini saksısına para gömerse evinizde para sorunu çekmezsiniz.

Para ağacı sayesinde evinizin enerjisi artacaktır. Bu artan enerji sayesinde kendinizi daha enerjik ve daha dinç hissetmeye başlayacaksınız. Özellikle uzak doğu ülkelerinde bu para bitkisinin negatif enerjinizi alacağına inanılır.

Daha önce para bitkisi sayesinde evinizin bereket ve bolluğunun artacağını söylemiştik. Bunun haricinde inanılışa göre bu bitki evinize girdiğinde bereket ve bolluğun evinizde eksikliği olmaz.

İnanışlara göre para bitkisi girdiği eve şans getirir. Para bitkisi yetiştirilirken yerinin değiştirilmemesi gerekmektedir. Eğer bitkiyi doğru konuma koyarsanız evinizde şans hiçbir zaman eksik olmaz.

Feng Shui inanışına göre bereket getirmesi dışında evinize huzurda gelir. Huzurlu bir eve sahip olmak için bereket bitkisini evinizin sağ tarafına koymalı ve yerini değiştirmemelisiniz.

Para Çiçeği Bakım Nasıl Olmalıdır?

Bakımı oldukça kolay bir bitkidir fakat dikkat edilmesi gereke bazı noktalar vardır. Bu noktalara dikkat ettiğiniz sürece bitkinizi sağlıklı bir şekilde büyütebilirsiniz.

Öncelikle bereket bitkisinin yerini sevmesi çok önemlidir. Bitki yerini sevdikten sonra kesinlikle yerini değiştirmemelisiniz.

Para ağacı bir saksı çiçeğidir. Bundan dolayı bitkinin sağlıklı büyümesi için gövde ve kökleri taşıyacak geniş bir saksısı olmalıdır.

Narin bir bitki olduğundan dolayı bitkinizi rüzgardan ya da hava akımından korumalısınız.

Bereket ağacı için sıcaklık ayarı çok önemlidir. Kışın 7 derecenin üzerinde sıcaklık isteyen bir bitkidir fakat yazında çok kuru bir ortam istemez.

Sulama takibi çok kolay yapıla bir bitkidir. Sulamak için toprağına bakmanız yeterlidir. Toprağı kuruduğu zaman sulamanız yeterlidir.

Eğer para çiçeği bitkinizi çoğalmak istiyorsanız tek yapanız gereken düşen bir dalı suda filizlendirmelisiniz. Dalın kökleri çıkmaya başladıktan sonra bir saksıya dikebilirsiniz.