Otobüs şoförüydü, devlet başkanı oldu

Şehirler
Venezuela’da Hugo Chavez’in ölümünün ardından devlet başkanlığı görevini geçici olarak yardımcısı Nicolas Maduro, resmen üstlendi. Maduro, yemin töreninde yaptığı açıklamada, 30 gün içinde...
EMOJİLE

Venezuela’da Hugo Chavez’in ölümünün ardından devlet başkanlığı görevini geçici olarak yardımcısı Nicolas Maduro, resmen üstlendi. Maduro, yemin töreninde yaptığı açıklamada, 30 gün içinde seçime gidileceğini tekrarladı. Yemin oturumuna Türkiye’den Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay katıldı.

GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

Maduro, parlamentodaki yemin töreninde, Chavez’in anısını ve ilkelerini ayakta tutmaya söz verdi. Zaman zaman gözyaşlarına boğulan Maduro, Bilim ve Teknoloji bakanı Jorge Arreaza’yı yardımcısı olarak atadı.

Anayasa uyarınca ülkede yakında devlet başkanlığı seçimi yapılacağına işaret eden Maduro, "Ortalıkta dolaşan söylentiye göre muhalefet bir aday çıkarmayacakmış. Umarım yalandır ve aday belirlerler" dedi.

MUHALEFETTEN BOYKOT

Anayasa uyarınca devlet başkanlığına yardımcısının değil parlamento başkanının vekalet etmesini savunan muhalefet milletvekillerinin çoğu, Maduro’nun yemin törenini boykot etti.

CHAVEZ’İN VASİYETİ

Hugo Chavez, ölmeden önce kendisinden sonra yakın dostu ve yardımcısı Maduro’nun başa geçmesini vasiyet etmişti.

OTOBÜS ŞOFÖRLÜĞÜNDEN DEVLET BAŞKANLIĞINA

Otobüs şoförlüğü ve sendika liderliğinden geçici de olsa devlet başkanlığına kadar yükselen Maduro’nun 30 gün içinde seçime gidilmesi kararı alması bekleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri karşıtı söylemlerine rağmen, Washington Maduro ile, Chavez’e göre daha pragmatik bir ilişki kurmayı umut ediyor.

MADURO’DAN ATALAY’A TEŞEKKÜR

Yemin oturumuna Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da katıldı.

Atalay, oturuma en ön sıradan katılırken, Maduro da yemin töreninin ardından kürsüde yaptığı konuşmasında, Türkiye’den Atalay’ın cenaze törenine katılmak için Venezuela’ya gelmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Atalay, akşam yemeğinde de Venezuela’da iş yapan Türk şirketleri ile Türk okulunun temsilcileriyle bir araya geldi.

Trthaber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme