“Ortak hükümeti çocuklarımıza anlatamayız”

Şehirler
 Üçüncü yılına giren Suriye olaylarını AA’ya değerlendiren Özgür Suriye Ordusu (ÖSO)’nun kurucusu Albay Riyad Es’ad, Suriye halkının yalnız bırakıldığını, barışçıl gösterilerin ...
EMOJİLE

 Üçüncü yılına giren Suriye olaylarını AA’ya değerlendiren Özgür Suriye Ordusu (ÖSO)’nun kurucusu Albay Riyad Es’ad, Suriye halkının yalnız bırakıldığını, barışçıl gösterilerin maruz kaldığı ağır şiddet sebebiyle muhalefetin ”nefsi müdafaa” hakkını kullandığını belirtti.

İlk 6 ay boyunca halkın asla şiddete başvurmadığını buna rağmen 5 binin üzerinde sivilin öldürüldüğünü hatırlatan Es’ad, 29 Temmuz 2011’de ”barışçıl gösterileri korumak” hedefiyle yola çıktıklarını söyledi.

Baas yönetimiyle ortak hükümeti anlatamayız

Batı kamuoyunda yer alan ve ABD ile Rusya’nın ortak önerisi olduğu öne sürülen ”Esed’in yer almayacağı mevcut yönetim ile muhalefetin ortak hükümet kurma” fikrine karşı olduğunu vurgulayan Es’ad, böyle bir teklifin, Suriye halkı açısından gayrimeşru olduğunu savundu.

Es’ad sözlerine şöyle devam etti:

”Biz böyle bir şeyi kızları tecavüze uğramış babalara, çocukları katledilmiş annelere, babaları işkence altında öldürülmüş çocuklara nasıl anlatacağız? Rejim, 70 binden fazla insanı son iki yıl için öldürerek tüm meşruiyetini yitirmiştir. Bu sebeple Baas Partisi ile ortak bir hükümet fikri, ölü doğmuş bir temennidir. Bu öneriyi getirenler, demek ki Suriye rejiminden vazgeçmek istemiyorlar.”
Albay Riyad Es’ad 29 Temmuz 2011’de Suriye Hava Kuvvetleri’nde görevliyken ordudan ayrılarak muhaliflerin safına geçmiş, beraberindeki subaylarla birlikte dağınık milis ve kaçak asker gruplarını birleştirerek Özgür Suriye Ordusu’nu kurmuştu.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme