Muhaliflerden kimyasal silah uyarısı

Şehirler
Suriye’de kimyasal silah kullanıldığına yönelik kanıtların olduğuna yönelik açıklamaların ardından Suriyeli muhalifler, ABD başta olmak üzere uluslararası topluma Beşar Esad yönetimine bağlı ord...
EMOJİLE

Suriye’de kimyasal silah kullanıldığına yönelik kanıtların olduğuna yönelik açıklamaların ardından Suriyeli muhalifler, ABD başta olmak üzere uluslararası topluma Beşar Esad yönetimine bağlı ordunun engellenmesi için çağrıda bulundu.

Muhalif silahlı grupların şemsiye örgütü olarak bilinen Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) Sözcüsü, ABD Başkanı Barack Obama’dan Suriye’de kimyasal silah kullanılması halinde harekete geçileceğine dair sözünü tutmasını istedi. ÖSO Sözcüsü Luay el Mikdad “Kırmızı çizgi geçildi. Bu durum şimdi uluslararası toplum tarafından da belgelendi. Bu noktada ABD Başkanı Obama’nın belirlediği kırmızı çizgi kriterine uymasını umuyoruz. Acilen harekete geçilmesine ihtiyaç duyuyoruz. Yoksa Beşar Esad elindeki tüm kitle imha silahlarını Suriye halkına karşı kullanmaktan çekinmeyecektir” dedi.

‘OYUNU DEĞİŞTİRİR’

ABD Başkanı Barack Obama’ysa Suriye hükümetinin kimyasal silahlar kullandığına yönelik kanıtların henüz ön bilgi niteliğinde olduğunu söyledi. Obama “Kimyasal silahların kullanılması oyunun kurallarını değiştirir” ifadesini kullandı.

HAYVANLAR TELEF OLMUŞTU

Daha önce Suriye’nin Halepçe’e bağlı Han el Assal Köyü’nde de kimyasal silah kullanıldığı iddia edilmişti. Roketle kimyasal silah atıldığı iddia edilen köyde 26 kişi hayatını kaybetmişti. Köydeki çok sayıdaki hayvanın da kimyasal silahın etkisiyle zehirlendiğine dair fotoğraflar basına dağıtılmıştı. Önceki gün konuyu soruşturmak için ülkeye giden BM heyetinin incelemelerine, Suriye yönetimi tarafından izin verilmedi.

OBAMA’NIN SURİYE MESAİSİ HIZLANDI

ABD Başkanı Barack Obama’nın Suriye mesaisi hızlandı. Amerikan Başkanı önceki gün Ürdün Kralı Abdullah ile Beyaz Saray’da bir araya geldi. İki lider, görüşmenin ardından Suriye konusunda açıklamalarda bulundu. Obama önümüzdeki günlerde de Suriye’ye komşu ülkelerin liderlerini Beyaz Saray’da ağırlamaya devam edecek. Başbakan Tayyip Erdoğan da 16 Mayıs’taki ABD ziyaretinde Obama ile görüşecek.

Habertürk

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme