İşte dünyanın ilk mutluluk bakanı

Şehirler
Freddy Ehlers Zurita… Kimsenin yapmadığı bir işi var. O, dünyanın ilk Mutluluk Bakanı. Görevi, Ekvador’da halkın mutlu olmasını sağlamak. Vatandaşların ne kadar mutlu olduğunu ölçmek, mutlu oldu...
EMOJİLE

Freddy Ehlers Zurita… Kimsenin yapmadığı bir işi var. O, dünyanın ilk Mutluluk Bakanı. Görevi, Ekvador’da halkın mutlu olmasını sağlamak. Vatandaşların ne kadar mutlu olduğunu ölçmek, mutlu olduğu alanları tespit etmek, tüm bakanlıklarla koordineli çalışarak mutlu olma stratejileri geliştirmek. Mutluluk Bakanlığı tüm bunları gerçekleştirmek için, Ekvador’da bir kampanya başlattı. Zurita’ya göre insanın parası, serveti gücü olabilir ama önemli olan mutlu olmak, nasıl yaşamak gerektiğini bilmek.

Freddy Ehlers Zurita, daha önce TV sunuculuğu, Turizm Bakanlığı yaptı. Altı ay önce de Mutluluk Bakanı oldu. EL Cezire Türk’e konuşan Zurita, bu bakanlığın Başbakan’ın fikri olduğunu anlatıyor. Amaçları, insanların hükümetten aldığı hizmetlerle ve kendilerini daha iyi tanımaları yoluyla en yüksek mutluluğu yakalamaları.

Mutluluk hizmeti anayasaya girdi

Türkiye’ye “İnsan Kaynakları Zirvesi”nde konuşmak için gelen Zurita, Mutluluk Bakanı olarak amacını şöyle anlatıyor:

“Bizce, hayatın amacı mutlu olmak olmalı, ne para, ne güç… Tek bir hayatımız var. Biz bu hayattan keyif alamıyoruz. Mutlu değiliz, çok üzülüyoruz. Ekvador’da anayasaya yeni bir madde eklendi. Vatandaşların mutluluğunun, daha iyi bir hayat yaşamasının sağlanması, hükümetin görevleri arasında. Hükümetler mutluluğa yeterli önemi göstermiyor. Bakanlıkların hepsi eskiden kalma bakanlıklardı: Eğitim, sağlık, ekonomi… Oysa dünya değişiyor ve değişen dünyaya ayak uydurmak gerek.”

Zurita’ya göre dünya yeni bir döneme girdi, insanlık en önemli krizlerinden birini yaşıyor. Bu çevresel, sosyal, politik, ekonomik, spritüel bir kriz. Zurita, insanların değişim istiyorsa önce kendisini değiştirmesi gerektiğini düşünüyor, bunun için de kendi bakanlıkları insanlara iki alanda hizmet etmeye çalışacak.

Hedef, insanların dışsal ve içsel mutluluğu yakalaması. İçsel yanıyla farkındalık, kendimizi tanıma, içsel gelişim sağlanması. Dışsal olarak da eğitim, yemek gibi hayattaki ihtiyaçlarla ilgili doyuma ulaşmak. Zurita’ya göre insanlar çok mutsuz ve bundan sonra ne kadar para kazanacaklarından çok, ne kadar mutlu olduklarına daha fazla odaklanacaklar.

Tüm bakanlıklarla koordineli çalışıyorlar

Ekvador Mutluluk Bakanlığı, ülkedeki 20 bakanlıkla koordineli çalışıyor. Eğitim Bakanlığı ile öğrencilerin kendilerini tanımaları üzerinde çalışmalar yapıyorlar. Zurita, mevcut eğitim sistemiyle öğrencilerin asker gibi yetiştirildiğini, yeteneklerini bulmaya olanak tanınmadığını düşünüyor.

Zurita, “Öğrenciler arasında araştırmalar yapıyoruz. ‘Mutlu musunuz?’ diye soruyoruz. Görüyoruz ki çocukların en mutlu oldukları zaman beş yaş öncesi. Yani okula başlamadıkları dönem.” diyor.  

“Suya para verilmemeli”

Mutluluk Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile insanların hasta olmamaları için nasıl beslenmeleri gerektiğine yönelik çalışmalar yürütüyor. Zurita, insanların para kazandıkça depresyon, obezite gibi sorunlarının arttığını söylüyor, bunun önüne geçmek istediklerini vurguluyor.  

Çevre Bakanlığı ile su satışının bir iş kolu olmaktan çıkıp, herkesin temiz bir şekilde erişebileceği kaynak olması için çalışıyorlar. Zurita’ya göre suya para verilmemeli, herkes parasız suya erişim hakkına sahip olmalı. 

“Tüm cevaplar Mevlana’da”

Mutluluk Bakanlığı’nın çalışmaları dünyanın dört yanında da ilgi görüyor. Zurita, farklı ülkelerden konferanslar için çok davet aldığını anlatıyor. Özellikle ABD’de Kaliforniya eyaletinin böyle bir birim kurmayı düşündüğünü anlatıyor. Ayrıca Bolivya, Peru ve Kolombiya’da benzer bir bakanlık kurulması için kendilerinden bilgi almış. Zurita, İngiltere Başbakanı David Cameron’ın yeni bir program başlattığını, ekonomik verilerin yanı sıra mutluluğa odaklanılmasını istediğini söylüyor. Zurita, çalışmalarını dünyaya duyurmaya kararlı.

Zurita ayrıca Mevlana’dan çok etkilendiğini, dünyada evrensel düzeyde mutlu olmanın yollarını Mevlana’nın yüzyıllar önce yazdığını anlatıyor. Zurita, evine döndüğünde Mevlana’nın öğretilerini Ekvador Eğitim Bakanlığı’nın incelemesini isteyecek.

“Dünyanın Mutluluk Bakanları’na ihtiyacı var”

“Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları” serisiyle dünya çapında aylarca en çok satan kitaplar listesinde yer almış Amerikalı yazar, aktivist ve eski yönetici John Perkins de İnsan Kaynakları Zirvesi’ndeydi ve Ekvador Mutluluk Bakanlığı’nı övdü, dünyada bu bakanlıktan daha çok olması gerektiğini söyledi. Perkins’e göre büyük bir kriz yaşayan dünya, bir devrim dönemi içinde ve bu durum fırsata çevrilebilir. Perkins şöyle diyor:

“Bugün dünya nüfusunun yüzde 5’i, kaynakların yüzde 30’unu tüketiyor. ABD dünyayı soyuyor. Artık bu ölüm ekonomisinden hayat ekonomisine geçmeliyiz. Ölüm ekonomisinden hayat ekonomisine geçmek için kadın liderlere ihtiyacımız var. Peki bu duruma nasıl geldik? Ben eski bir ekonomik tetikçiyim. Kaynakları olan ve gelişmekte olan ülkeleri tespit ederdik. Bu ülkelere gönderilmek üzere Dünya Bankası’ndan kredi çekip paraları istediğimiz şirketlere gönderirdik. Bu ülkeler borç batağına girdi. Türkiye de aynı şeyi yaşadı, kriz ve devalüasyon oldu. Sonuç olarak şirketler dünyayı yönetiyor. Devlet başkanları büyük şirketlerin desteği olmadan seçilemez. Ancak Y ve Z kuşağı olan biten her şeyin farkında. Değişimi onlar yapacak. Bakın Ekvador Cumhuriyeti’nde Mutluluk Bakanı var, dünyanın böyle şeylere ihtiyacı var.”  

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme