‘İran’la savaş büyük hata olur’

Şehirler
Başkent Moskova’da ülkesinin 2012 yılında uyguladığı dış politika konusunda bir basın toplantısı düzenleyen Rusya Dışişleri Bakanı Seryey Lavrov, İran’a açılacak olası bir savaşın büyük ha...
EMOJİLE

Başkent Moskova’da ülkesinin 2012 yılında uyguladığı dış politika konusunda bir basın toplantısı düzenleyen Rusya Dışişleri Bakanı Seryey Lavrov, İran’a açılacak olası bir savaşın büyük hata olacağını belirtti.
 
İran’a karşı herhangi bir savaş senaryosuyla karşı karşıya kalmayacaklarını ümit ettiğini söyleyen Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, İran’ın bölgenin ana unsurlarından biri olduğunu ve İran olmadan bölgedeki sorunların çözülmesinin olanaksız olduğunu vurguladı.
 
Afganistan ve Suriye sorunlarının İran olmadan çözüme kavuşturulmasının da doğru olmayacağını belirten Lavrov, "ABD’nin Suriye konusunda İran’ın arabuluculuk teklifini kabul etmemesi büyük hata oldu. Bu yüzden sorun bir türlü çözülemiyor. İran, Basra Körfezi ülkelerinden biridir. İran’la, körfezin Arap ülkeleri arasında da ilişkiler iyi değil. Bu yüzden bölgede istikrar sağlanmıyor. İran’ı bölgeden tecrit etmek yanlış olur" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye kriziyle ilgili de açıklamalarda bulundu. Lavrov, Suriye’de muhalifler, barış görüşmelerine başlamak için Esad’ın görevini bırakmasını şart koştuğu sürece soruna çözüm bulunmasının imkansız olduğunu söyledi.
 
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’da düzenlediği basın toplantısında Suriyeli muhaliflerin, Beşşar Esad yönetimiyle müzakereyi kabul etmemesi nedeniyle çatışmaların süreceğini belirtti.
 
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Suriye’deki vatandaşlarını toplu tahliye etmeye gerek olmadığını da sözlerine ekledi.
 
Ülkesinin Suriye’nin Tartus limanındaki üssüyle ilgili olarak da açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Rusya’nın Akdeniz’deki donanma varlığı, istikrar faktörüdür" dedi.
 
Rusya, Suriye’de yaşanan olaylar nedeniyle ülkeden vatandaşlarını tahliye etmeyi de sürdürüyor.
 
Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Suriye’den tahliye edilen 77 vatandaşın sabah saatlerinde Olağanüstü Haller Bakanlığı’na ait 2 uçakla Beyrut’tan Moskova’ya getirildiği belirtildi. Tahliye edilen 77 vatandaştan 27’sinin çocuklardan oluştuğu ifade edildi.
 
Açıklamada, Dışişleri Bakanlığı’nın ve Olağanüstü Haller Bakanlığı’nın Suriye’den ayrılmak isteyen Rus vatandaşlarına gereken yardımı gösteremeye hazır olduğu da vurgulandı.

gazeteport

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme