En Zenginler Listesinde Bir Türk!

Şehirler
İngiliz Sunday Times gazetesinin dün yayımladığı ve ilk sırasında "Çelik Kralı" unvanlı Hint asıllı iş adamı Lakshmi Mittal yer aldığı zenginler listesinde bir Türk de bulunuyor. İngiltere&#...
EMOJİLE

İngiliz Sunday Times gazetesinin dün yayımladığı ve ilk sırasında "Çelik Kralı" unvanlı Hint asıllı iş adamı Lakshmi Mittal yer aldığı zenginler listesinde bir Türk de bulunuyor.

İngiltere’deki 1000 en zengin kişinin sıralandığı listede 2005 yılından bu yana birinciliği kimseye bırakmayan 61 yaşındaki Mittal, 12 milyar 700 milyon sterlinlik servetiyle zirvedeki yerini korudu. Mittal’in geçen yılki tahmin edilen serveti 17 milyar 514 milyon sterlindi.

İngiltere’nin en zenginleri listesine giren tek Türk Nemir Kırdar oldu. Listede 751’inci sırada yer alan Kırdar’ın toplam serveti 100 milyon Sterlin seviyesinde.

Kırdar geçen yılki 150 milyon sterlinlik varlığı ile 457’inci sırada bulunuyordu. İstanbul eski valilerinden ve Menderes Hükümeti’nin Sağlık Bakanı Lütfi Kırdar’ın yeğeni olan Nemir Kırdar, Bahreyn merkezli Investcorp adlı şirketi ile çok sayıda yatırıma imza attı.

Geçen yılki listede 650 milyon Sterlin serveti ile 114’üncü sırada yer alan Şevket Sabancı’nın adı ise bu yılki listede yer almadı.

Her yıl yayımlanan listede, dünyanın en büyük Çelik üreticisi olan Lakshmi Mittal ve ailesini Rus iş adamları takip etti. Özbek asıllı Rus iş adamı Alisher Usmanov, 12 milyar 315 milyon sterlinlik servetiyle ikinci oldu. 58 yaşındaki Usmanov, geçen yıl da 12 milyar 400 milyon Sterlin ile yine ikinci sırada yer almıştı.

Chelsea’de yaptığı flaş transferlerle, lüks yatlarıyla gündeme gelen 45 yaşındaki Rus işadamı Roman Abramovich ise 9,5 milyar sterlinlik servetiyle listenin üçüncü sırasında kendine yer buldu.

İlk 3 sıradaki iş adamlarının ortak özelliği İngiltere Premier Ligi’ndeki Londra takımlarıyla bağları. Abramovich 2003 yılında satın aldığı Chelsea’ye milyonlarca Sterlin yatırım yaparken, Usmanov bir başka Londra devi Arsenal’ın hisselerinin yüzde 29’unu elinde tutuyor. Mittal’in de Queens Park Rangers takımında yüzde 20 hissesi bulunuyor.

Listede yer alan ve servetleriyle dikkati çeken diğer bazı isimler şöyle: Formula 1’in patronu Bernie Ecclestone 2.5 milyar Sterlin (23. sıra), Beatles’in üyesi Paul Mccartney 665 milyon Sterlin (124. sıra), Elton John 220 milyon Sterlin (345. sıra), David ve Victoria Beckham 190 milyon Sterlin (395. sıra).

Haberler.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme