Ehud Barak’ın istifa sırrı ortaya çıktı

Şehirler
İsrail siyasetinin son 20 yılında tanınan simalardan olan İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak açıklamasında siyaseti bırakma sebebini, ” Aileme daha fazla vakit ayırmak için, siyaseti bırakıyorum&#...
EMOJİLE

İsrail siyasetinin son 20 yılında tanınan simalardan olan İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak

açıklamasında siyaseti bırakma sebebini, ”

Aileme daha fazla vakit ayırmak için, siyaseti bırakıyorum” şeklinde ifade etse de asıl neden, Ocak ayında yapılacak genel seçimlerde hükümete tekrar ortak olabilecek siyasi güce sahip olmamasıydı. Öyle ki, Barak’ın kendi partisiyle seçime giremeyeceği konusunda hemen hemen herkes hemfikirdi.

Siyasi kariyerinde ilerleyişten ziyade ivme kaybeden Barak’ın, kendi partisinden çok hangi partide devam edeceği tartışılıyordu. Barak’ın kariyerine duyulan saygı, partisine verilen destekle paralellik göstermiyordu.

Barak, titrek bir ses tonuyla ”Ailem için son noktayı vurdum” dese de, söyleyemediği gerçek seçimlere kendi partisiyle girebilecek cesarete sahip olmaması ve kendisine de bir teklif götürülmemiş olmasıydı.

İşçi Partisi 2011 yılında liderliğini kaybetti

İşçi Partisi (İP), en büyük yenilgisini Ehud Barak’la yaşadı. Öyle ki, 2009 seçimlerinden önce Knesset’te 19 sandalyeye sahip olan İP, Barak liderliğinde girdiği seçimlerden tam bir yenilgiyle çıkarak ancak 13 milletvekili ile meclise girebildi.

İP, İsrail siyasi tarihinin hiçbir döneminde, Ehud Barak’ın liderliğindeki kadar az oy almamış ve bu denli belirgin bir erozyona uğramıştı.

İsrail tarihinin en sağcı kabinesinde, bazılarına göre ‘savaş kabinesi’ olan Savunma Bakanlığı koltuğunda oturan Barak, iki yıl içinde önce partisindeki gücünü sonra da liderliğini kaybetti.

Barak, 2011 yılında İP’nin genel başkanlığından ve partisinden 4 milletvekili ile birlikte istifa ederek, ‘Atzmout’u, yani Bağımsızlık Partisi’ni kurarak kabinedeki koltuğunu korudu. Bunun üzerine İP de, koalisyondan çekilerek muhalefet partisi oldu.

O günden beri ‘Barak nereye gidecek’ sorusu İsrail siyasetinde hep sorulmuş ancak Barak’a açıktan ‘gel’ diyen de olmamıştı. Barak’a kaybeden muamelesi yapılıyordu.

BARAK’IN SİYASİ KARİYERİ

Asıl adı ‘Ehud Brog’ olan Barak, İsrail topraklarında bir tarım ‘kibutz’unda doğdu. Barak bu özelliği ile, İsrail tarihinde İsrail topraklarında doğarak başbakanlık koltuğuna uzanan, İzak Rabin’inden sonra ikinci isim oldu.

Kudüs İbrani Üniversitesi’nde fizik ve matematik bölümlerinden mezun olan Barak, 1978 yılında ABD’deki Stanford Üniversitesi’nden mühendislik diploması aldı.

17 yaşında İsrail ordusuna katılan Ehud Brog, daha sonra soyadını İbranice ve Arapça’da ‘yıldırım’ anlamına gelen Barak ile değiştirdi.

Barak, 1982’de istihbarat servisinin başına, 1991’de de genelkurmay başkanlığı koltuğuna oturdu.

İsrail-Ürdün barış anlaşmasının imzalanmasında etkin rol oynayan Barak, 1995 yılında içişleri bakanı, 1996 yılında da dışişleri bakanı olarak İsrail kabinelerinde görev aldı.

1996’da İP lideri, 1999’da başbakan olan Barak, Mart 2001’de görevini Ariel Şaron’a devretti.

2007’de tekrar İP liderliğine seçilen Barak, bir süre sonra savunma bakanı olarak göreve başladı.

2009 yılında İsrail’in Gazze’ye karadan girerek başlattığı kanlı ”Dökme Kurşun” harekâtının emrini Ehud Barak vermişti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme