Dünya bu şok gelişmeyi konuşuyor!

Şehirler
 Fransa Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Bernard Valero, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in ülkenin en büyük ikinci kenti Halep ‘te "katliam" yapmak için askeri hazırlık yaptığ...
EMOJİLE

 Fransa Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Bernard Valero, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in ülkenin en büyük ikinci kenti Halep ‘te "katliam" yapmak için askeri hazırlık yaptığını söyledi.
 
Fransız haber ajansı AFP’ye açıklama yapan Fransa Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Bernard Valero, "Halep’in etrafına ağır silah yığınağı yapan Esed, kendi insanlarını katletmek için yeni bir ‘katliam’a hazırlanıyor" dedi.
 
BİR UYARI DA İNGİLTERE’DEN
 
İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague da, Suriye rejiminin tankları Halep’e sevk etmesinden derin endişe duyduğunu söyledi. Suriye’de şiddetin kabul edilemez şekilde tırmanmasının felaket boyutlarında sivil kayba neden olabileceğini ifade eden Hague, ülkenin iç savaşa daha hızlı sürükleneceği uyarısında bulundu.

"Esed rejimi bu saldırıdan vazgeçmeli" diyen Hague, BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri de dahil olmak üzere tüm ülkelerin Suriye’deki son eylemleri kınamasını istedi. Bakan Hague, Suriye rejimi üzerinde etkisi olan taraflara çağrıda bulunarak, "Halep halkı potansiyel bir katliam tehdidi altındayken hiçbir ülke sessiz kalamaz" ifadelerini kullandı.
 
ABD DE KATLİAM UYARISI YAPTI
 
Fransa ve İngiltere’nin açıklamasından önce ABD de, Suriye’de üç milyon kişinin yaşadığı ülkenin ikinci büyük kenti Halep’te hükümete bağlı güçlerin bir katliama girişmesinden endişe duyduğunu açıklamıştı.
 
Amerikan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland, “Halep’te bir katliam yaşanmasından endişe ediyoruz. Görünen o ki rejimin girişimi bu yönde“ demişti.
 
HALK ŞEHİRDEN KAÇIYOR
 
Üç milyon kişinin yaşadığı Halep’te hükümet güçleri ile muhalifler arasındaki yoğun çatışmalar altı günden beri devam ediyor. Hükümete bağlı güçlerin Halep’te muhaliflere tank, helikopter ve savaş uçaklarıyla müdahale ettiği, diğer bölgelerden de buraya asker kaydırdığı iddia ediliyor. Çatışmaların daha da şiddetlenmesinden endişe eden binlerce sivilin ise Halep’i terk ettiği belirtiliyor.
 
KIZILHAÇ ÇALIŞANLARINI ÇEKİYOR

 
Uluslararası Kızılhaç Komitesi de, yabancı çalışanlarının bir kısmını Suriye’nin başkenti Şam’dan Lübnan’a geçici olarak çekmeye başladığını açıkladı.
 
Kızılhaç sözcüsü Hişam Hasan, İsviçre’nin Cenevre kentinde yaptığı açıklamada, çalışanlarının bir kısmının güvenlik endişeleri sebebiyle çekilmeye başladığını, yaklaşık 50 kişilik bir çekirdek ekibin ise Suriye’de kalacağını belirtti.
 
SURİYE KIZILAYI HALEP’E GİREMİYOR
 
Hasan, Kızılhaç’ın, çalışanların Suriye’ye geri döneceklerini umduğunu ifade etti. Sözcü, ayrıca Suriye Arap Kızılayı’nın, şiddetli çatışmalar yüzünden Halep’teki bazı operasyonlarını askıya aldığını söyledi.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme