Diyet Programı Nasıl Yapılır?

Şehirler
Diyet; herhangi bir hastalığa sahip olan insanların ve sağlıklı bir hayat geçirebilmek için beslenmesine dikkat etmesi demektir. Ancak her diyet herkes için uygun olmamaktadır. Herkesin ihtiyacı farkl...
EMOJİLE

Diyet; herhangi bir hastalığa sahip olan insanların ve sağlıklı bir hayat geçirebilmek için beslenmesine dikkat etmesi demektir. Ancak her diyet herkes için uygun olmamaktadır. Herkesin ihtiyacı farklıdır! Bu yüzden kişiye özel olarak hazırlanan diyet programları ile kilo vermek hem daha kolay hem de vücudunuz için daha sağlıklı olacaktır.

Kişiye Özel Diyet Listesi Nasıl Hazırlanır?

Kişiye göre diyet listesi, vücuttaki vitamin ve hastalıklar nedeniyle değişkenlik gösterebilen beslenme şekli her kişiye ayrı olarak hazırlanır.

Kişinin vücudunda olan vitamin değerleri eksikliği, şeker, tansiyon vb. gibi rahatsızlığı olanların daha fazla dikkat etmesi gereken bir durumdur. Beslenme deyip geçmemek lazımdır. Sağlık açısından önemli olması hastalıkların en büyük nedeni olan dengesiz beslenme insan hayatını alt üst edebilir.

Örnek vermek gerekirse ünlü diyetisyen Dr. Gönül Ateşsaçan kliniğinde saç telinden test yapıyor. Saç teli testi sayesinde hassas organlarınızdan, eksik vitaminlerinize ve alerjilerinize kadar; hatta ve hatta neden kilo veremediğinizden tutun da hangi gıdaların size kilo aldırdığına kadar detaylı bir rapor elde ediyor ve buna uygun bir liste hazırlıyor. Kendisinin bulduğu ve uyguladığı Aristo diyeti(kendisi kitabını da yazmış) adında bir diyeti var. Bu diyeti uyguladığınızda ilk ay kilonuzun %10’u gidiyor. Tabi ki öncesinde çeşitli testler yapılarak neden kilo veremediğinizi anlıyorlar. Aristo Diyeti ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayın.

Obezite hastalığının çocukluk yaşa inmesi

Öyledir ki, bu beslenme düzeni çocukluk çağında dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çocukluk yaşta dikkat edilmezse çocukluk döneminde başlayan obezite rahatsızlığı oluşmaya ve çocuğun en verimli olacağı dönemde daha hayatın başındayken hastalıklarla mücadele etmesini sağlar. Bu yüzden yediklerimize dikkat edersek yaşam boyu sağlıklı, zayıf ve zinde bir hayat sürdürebiliriz. Diyet yaparken dikkat edilmesi gereken durum yediklerimizin yağ oranını ölçmek, vücuda gereğinden fazla yağ almamaktır. Kızartmalar ve karbonhidratlardan uzak durmak gerekir. Kişinin yaşam boyu kendi dikkat etmesi gibi gerektiğinde veya kişinin gerek duyması halinde beslenme uzmanından yardım alması iyi olur. Beslenme uzmanı kişinin vücuttaki yağ oranlarına vitamin oranlarına bakarak kişiye özel beslenme programı oluşturur. Eğer kişinin diyet yapması lazımsa ve fazla kilolarından kurtulması gerekiyorsa diyet programı hazırlanır. Sabah, Öğle, Akşam ve ara öğünler olmak üzere düzenli saatli bir diyet programıyla hem kilo verimi sağlanır, hem de kişinin dengeli ve sağlıklı beslenmesine yardımcı olunur. Diyetisyenlerin verdiği diyet programı haftalık değişkenlik göstermektedir.

Diyetisyen; günlük protein, karbonhidrat vs. değerlerine bakarak listede değişiklik ve düzenleme yapar. Günümüzde obezite hastalığının arttığı bu dönemde diyetin önemi de gittikçe artmaktadır. Özellikle obezite hastalığının çocukluk yaşa indiği bu dönemde beslenme düzenine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Diyetisyene Gitmeden Online Diyet Yapmak Mümkün mü?

Diyetisyen ile yüz yüze görüşme imkânı olmayan ancak yine de bir diyetisyen desteği alarak daha iyi bir görünüme sahip olmak, kendini sağlıklı ve enerjik hissetmek isteyen insanlar online diyete büyük ilgi göstermektedirler.

Dünya genelinde etkisini sürdürmekte olan Covid-19 virüsü sebebi ile gerekli durumlar dışında dışarı çıkarak toplum içerisinde bulunmak tehlikeli bir durum olabilmektedir. Bu sebeple de insanlar pek çok işlemini internet üzerinden online bir şekilde gerçekleştirmek istemektedirler. Diyet konusu da insanların online olarak yapabilecekleri bir hale geldiği için özellikle pandemi döneminde online diyete olan ilginin oldukça fazla olduğunu da söylemek mümkün. Onlinediyetim.com adresine girerek, Ünlü Doktor Gönül Ateşsaçan ile online olarak Aristo diyeti yapabilir ve ilk ay kilonuzun %10’unu kaybedebilirsiniz!

Kilo vermede diyet yapmanın önemi

Kilo vermek isteyen kişilerin sadece spor yapması yeterli olmaz. Spor yapmanın hareket etmenin öneminin büyük olması kadar diyet programı uygulamanın da kilo vermede önemi büyüktür. Kilo vermek isteyen kişilerin diyet yapmasıyla birlikte spor yapması kilo vermeyi hızlandırır. Fiziğe uygun şekilde spor yapıldığı takdirde bölgesel incelme olması muhtemeldir. Araştırmalara göre uzun ömürlü insanların çok hareket ettiği ve yediklerine dikkat ettiği gözlenmektedir. Ve bu düzen hayat boyu sürdürebilmesi gerekmektedir. Zira diyet yapıp kilo veren insanların diyet programına uymadığı takdirde verdiği kiloları geri alması kaçınılmazdır. Öyledir ki yaşam boyu insanların yediklerine ve spor yapmasına dikkat etmesi gerekir. Spor yapıldığı zaman insanın psikolojik olarak kendini iyi hissetmesi hem özgüven artışına aynı zamanda kendine vakit ayırma fırsatına sahip olmaktır. Başka bir araştırmaya göre insan yürüyüş yaptığı sürece mutluluk hormonu salgılandığını söylüyor. İnsanların yaşam boyu diyet programı uygulaması ve zinde olması için spor yapması gerekmektedir.