Clooney, Sudan’da Gizlice Belgesel Çekti

Şehirler
Politikaya ilgisiyle tanınan George Clooney’nin gündeminde bu kez Sudan vardı. ABD Kongresi’nde konuşan Clooney, senatörlere gizlice girdiği Güney Sudan’daki insanlık dramını gözler ...
EMOJİLE

Politikaya ilgisiyle tanınan George Clooney’nin gündeminde bu kez Sudan vardı. ABD Kongresi’nde konuşan Clooney, senatörlere gizlice girdiği Güney Sudan’daki insanlık dramını gözler önüne seren bir kayıt izletti.

Dünya siyasetine duyduğu ilgiyle bilinen oscarlı oyuncu, bu kez Sudan’da yaşanan insanlık dramına dikkat çekti. Bölgeden yeni dönen Clooney’nin elinde, Sudan’ın Nuba dağı bölgesinden görüntüler vardı. Usta oyuncu, sınırı gizli olarak geçip ulaştığı bölgede, iç savaşın izini taşıyan insanlarla biraraya gelip anlatılanları dinledi.

‘SORUN DİN DEĞİL’

Görüntüleri Senato’nun dış ilişkiler komitesi üyelerine izleten George Clooney, karşılaştığı manzarayı anlattı. Clooney, “Bu cinayet, korku, sürgün ve açlığa karşı verilen bir mücadele. Sorun din değil. Kamplarda beraber saklanan Müslüman ve Hristiyanları görebilirsiniz” dedi.

‘ÇİN’DEN BAŞLAYARAK DİPLOMASİ UYGULANMALI’

Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir’i savaş suçlusu olarak nitelendiren Clooney, çözüm olarak diplomasiyi gösterdi. "En iyi yapıtığımız şeyi yapmalıyız. Çin’den başlayarak gerçek diplomasi uygulamalıyız" diyen Clooney, "Çin Sudan’a petrol altyapısı için 20 milyar dolarlık yatırım yaptı ama şimdiye kadar hiç birşey alamadılar" dedi.

50 yaşındaki Aktör Amerikan hükümetinden ayrıca, Sudan’lı yetkililere ait yurtdışı hesaplarını dondurmasını talep etti.

Ntv

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme