Boston zanlısı iki yıldır izleniyormuş!

Şehirler
ABD’nin Boston kentinde geçtiğimiz Pazartesi günü düzenlenen maratonu kana bulayan şüpheliler olarak aranan iki Çeçen kardeşten Tamerlan Tsarnaev, ABD polisinin 24 saatten fazla süren operasyonu...
EMOJİLE

ABD’nin Boston kentinde geçtiğimiz Pazartesi günü düzenlenen maratonu kana bulayan şüpheliler olarak aranan iki Çeçen kardeşten Tamerlan Tsarnaev, ABD polisinin 24 saatten fazla süren operasyonunda öldürülürken, küçük kardeş Dzhokhar Tsarnaev yaralı olarak ele geçirildi.

Çeçenistan savaşı sonrası ailesi dağılan iki Çeçen kardeşin yaşamlarıyla ilgili yeni detaylar da ortaya çıkıyor. ABD Federal Soruşturma Bürosu FBI için 26 yaşındaki Tamerlan Tsarnaev’in "tanıdık" bir isim olduğu belirtildi.

‘RAKİKAL İSLAMCI, ABD’DEN AYRILACAKTI’

FBI’dan dün yapılan yazılı açıklamada, Tamerlan Tsarnaev’in 2011 yılı başında, üçüncü bir ülkenin isteği üzerine FBI ajanları tarafından sorgulandığı ifade edildi. Açıklamada, Tamerlan Tsarnaev’in "radikal İslamcı" bir örgütün taraftarı olduğu ve ABD’den ayrılarak, örgüte katılmaya hazırlandığı belirtildi.

2011 yılındaki soruşturmada 26 yaşındaki Tamerlan Tsarnaev’in pasaportu, internet trafiği ve kişisel bağlantılarının araştırıldığı ancak herhangi bir "terörist faaliyeti"ne rastlanmadığı vurgulandı.

SORGUYU HANGİ ÜLKE İSTEDİ?

FBI’ın açıklamasında, Çeçen kökenli Tamerlan Tsarnaev’in sorgulanmasının hangi üçüncü ülke tarafından talep edildiği ise, belirtilmedi.

‘FBI İKİ OĞLUMU İZLİYORDU’

Rusya televizyonu "Russia Today"e konuşan anne Zubeidat Tsarnaev de, iki oğlunun FBI ajanları tarafından sorgulandığını söyledi.

FBI’ın, büyük oğlu Tamerlan’ı internet üzerinden paylaşımları nedeniyle uzun süredir izlediğini ve attığı her adımdan haberdar olduğunu iddia eden anne Zubeidat Tsarnaev, "FBI yetkilileri eve gelerek küçük oğlumla sık sık iletişime geçtiler. Tamerlan’ın radikal biri olduğunu söylediler" dedi.

EVLİ VE BİR KIZI VAR

Amerikan Washginton Post gazetesi de, FBI operasyonunda öldürülen Tamerlan Tsarnaev’in kız arkadaşını darp etme suçlamasıyla 2009 yılında gözaltına alındığı yazdı. Haberde, Çeçen Tamerlan Tsarnaev’in 23 yaşındaki Katherine Russell’la evli olduğu ve bir kız çocuğu olduğu belirtildi.

‘TAMERLAN’I TANIYAMAMIŞIZ’

Boston saldırısı şüphelilerinin iki Çeçen kardeş olduğunun anlaşılması üzerine yazılı bir açıklama da, Katherine Russell’ın ailesinden geldi. Açıklamada, "Bu trajik sonuca nasıl geldiğimiz bilmiyoruz. Yurtseverler Günü kabusundan sonra, Tamerlan Tsarnaev’i hiç tanımadığımızı anladık" denildi. 23 yaşındaki genç kızın annesi Judith Russell konuyla ilgili başka açıklama yapmayı ise reddetti.

ntvmsnbc

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme