Assange’ye ‘İsveç’e gönderme’ önerisi

Şehirler
Patino, gazetecilere yaptığı açıklamada, gerektiği takdirde Ekvador’un koruması altında Assange’ın İsveç Büyükelçiliği’ne gönderilme ihtimalinin bulunduğunu belirtti. Bunun, birçok h...
EMOJİLE

Patino, gazetecilere yaptığı açıklamada, gerektiği takdirde Ekvador’un koruması altında Assange’ın İsveç Büyükelçiliği’ne gönderilme ihtimalinin bulunduğunu belirtti.

Bunun, birçok hareket seçeneğinden biri olduğunu belirten Patino, ‘Assange korumamız altında ve sığınma hakkına sahip olmaya devam edebilir. Böylece İsveç’in talepleri de yerine getirilmiş olur’ ifadesini kullandı.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ile konuyu 27 Eylül’de, BM Genel Kurulu için bulunacağı New York’ta görüşeceğini doğrulayan Patino, bu görüşmenin iki ülkenin hükümetlerinin uluslararası hukuk çerçevesinde diplomatik çözüm bulma niyetini gösterdiğini vurguladı.

Assange, 19 Haziran’dan bu yana Ekvador’un Londra Büyükelçiliği’nde bulunuyor.

İngiltere, İsveç’te iki kadına tecavüz etmekle suçlanan ve bu ülkeye iadesi onanan Assange’ın, büyükelçilikten ayrılması halinde şartlı tahliye koşullarını ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklanacağını bildiriyor.

Assange İsveç’e gitmesi halinde ABD’ye gönderilme ve bu ülkede idam cezasıyla karşı karşıya kalma ihtimalinden endişe ediyor.

Star
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme