“Assange’a Tıbbi Müdahale Gerekiyor”

Şehirler
Ekvador’un Londra Büyükelçisi Ana Alban, Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’da kronik akciğer enfeksiyonunun geliştiğini ve tıbbi müdahale gerektiğini söyledi. Büyükelçi Alban, Ekv...
EMOJİLE

Ekvador’un Londra Büyükelçisi Ana Alban, Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’da kronik akciğer enfeksiyonunun geliştiğini ve tıbbi müdahale gerektiğini söyledi.

Büyükelçi Alban, Ekvador’un başkenti Quito’da gazetecilere yaptığı açıklamada, yaklaşık 5 aydır Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nden ayrılmayan ve Ekvador tarafından kendisine sığınma hakkı verilen Assange’da kronik akciğer enfeksiyonu geliştiğini belirtti.

Ana Alban, Assange’ın tıbbi masraflarını karşıladıklarını ve İngiltere dışına güvenli bir şekilde çıkarmanın yollarını aramaya devam ettiklerini, ancak İngiliz makamların bunu reddettiğini de sözlerine ekledi.

Assange’ın avukatı Baltasar Garzon kısa süre önce yaptığı açıklamada, müvekkilinin Büyükelçilikte kalmaya devam etmesi durumunda ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabileceğini söyledi.
Julian Assange, Büyükelçilik binasından çıkması halinde tutuklanacak ve İsveç’e iade edilecek.
Haziran ayından bu yana Ekvador’un Londra Büyükelçiliği’nde bulunan Assange, ABD’ye gönderilme endişesiyle İsveç’e iade edilmek istemiyor. İngiliz mahkemesince, tecavüz iddiasıyla suçlandığı İsveç’e iadesi onanan Julian Assange, şartlı tahliye koşullarını ihlal ettiği için Londra polisi tarafından tutuklanacağı gerekçesiyle de Ekvador Büyükelçiliği’nden ayrılamıyor.

TRT Haber
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme