Amerika İran’ı bununla mı vuracak?

Şehirler
Modern savaş asıl şimdi başlıyor. Amerikan havacılık devi Boeing, üzerinden geçtiği şehirde elektriği kesen ve tüm elektronik cihazları kullanılamaz hale getiren füzenin test çalışmalarını Utah’...
EMOJİLE

Modern savaş asıl şimdi başlıyor. Amerikan havacılık devi Boeing, üzerinden geçtiği şehirde elektriği kesen ve tüm elektronik cihazları kullanılamaz hale getiren füzenin test çalışmalarını Utah’taki üssünde tamamladığını açıkladı. Yüksek Enerjili Mikrodalga Gelişmiş Füze CHAMP, bir saat içerisinde hedeflerini başarıyla etkileyerek elektronik cihazlarını etkisiz hale getirmeyi başardı.

Füzenin elektronik dalgaları insana zarar vermiyor ve hedeflerinde ise maddi hasara yol açmıyor.
Öldürücü olmayan ve savaş durumunda halka zarar vermeyen bu silahın yaydığı dalgalar mağaralara ve sığınaklara bile girebiliyor. Yani elektronik hedef yerin altında da olsa füzenin saldırısından etkileniyor ve tüm gelişmiş elektronik sistemler dahi devre dışı kalıyor.

Amerika’nın, uzmanların varlığını iddia ettikleri İran’ın nükleer silahlarını bu füzeyle etkisiz hale getirmeyi planladığı da iddia ediliyor.

Yüksek Enerjili Mikrodalga Gelişmiş Füze (CHAMP)  ateşlendiği bölgedeki elektronik sistemleri yaydığı güçlü mikrodalgalar sayesinde devre dışı bırakmak için geliştirildi ve test aşamalarında 7 hedefi başarıyla elektronik bir şekilde vurdu.

Testler sırasında füzenin mikrodalgalar saçmasıyla, sadece birkaç saniye içinde üzerinden geçtiği binalardaki PC’lerin ekranları karardı, elektronik sistemler işlemez hale geldi. CHAMP’in başarısı, binada çekim yapan kameraların da işlemez hale gelmesiyle onaylanmış oldu. CHAMP projesinde yer alan Boeing yetkilisi Keith Coleman, “Bu füze modern savaşta bir devrim." diyor.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme