Amcası, Esed’ın Ömrünü Açıkladı

Şehirler
BBC Ortadoğu editörü Jeremy Bowen’a konuşan Rıfat Esed, "Sorunlar ülkenin her yerine yayıldı. Şiddetin gitmediği yer yok. Bu sebeple Esed’in iktidarda kalabileceğini sanmıyorum."...
EMOJİLE

BBC Ortadoğu editörü Jeremy Bowen’a konuşan Rıfat Esed, "Sorunlar ülkenin her yerine yayıldı. Şiddetin gitmediği yer yok. Bu sebeple Esed’in iktidarda kalabileceğini sanmıyorum." dedi. Rıfat Esed, buna rağmen yeğeninin ülkede kalıp yeni kurulacak hükümetle işbirliği yaparak tecrübelerini paylaşmasının daha doğru olacağını savundu.

Suriye’deki krizin çözümüne yönelik düşüncesini de paylaşan Rıfat Esed, en kısa sürede BM Güvenlik Konseyi ve Arap Birliği gözlemcilerinin katıldığı özgür ve şeffaf seçimler yapılmasını önerdi. Rıfat Esed, "Bu sayede, Esed ailesinin, televizyonlarda görülen anlamsız isimlerden (muhalif grup temsilcileri) çok daha önemli ve popüler olduğunu göreceksiniz." dedi. BBC muhabiri Bowen, Esed’in bu sözlerle iyi bir cumhurbaşkanı olacağını ima ettiğini, ancak yıllardır sürgünde yaşadığı için bunun pek mümkün olmadığı yorumunda bulunuyor.

Rıfat Esed, 1982 yılında Müslüman Kardeşler’in ayaklanmasını bastırmak için Hama’ya düzenlenen askeri operasyonu yönetmiş ve bu saldırıda yaklaşık 20 bin Suriyeli katledilmişti. 1984 yılında kardeşi Hafız Esed’e yönelik darbe girişiminde başarısız olan Rıfat Esed, sürgüne gönderilmiş, ancak 1998 yılına kadar cumhurbaşkanı yardımcılığı sıfatı elinden alınmamıştı.

Cihan

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme