Zerdeçal ile Cilt Beyazlatma: Maske Tarifleri ve Cilde Uygulama

Kişisel Bakım
Zerdeçal cilt beyazlatmak için nasıl kullanılır Piyasada bulunan cilt beyazlatıcı kremlerin çoğu sadece pahalı değil aynı zamanda koruyucu ve zararlı kimyasallarla doludur. Bu durumca cilt beyazlatmak...
EMOJİLE

Zerdeçal cilt beyazlatmak için nasıl kullanılır

Piyasada bulunan cilt beyazlatıcı kremlerin çoğu sadece pahalı değil aynı zamanda koruyucu ve zararlı kimyasallarla doludur. Bu durumca cilt beyazlatmak için sıfır yan etkisi olan doğal içerikli organik ürünler kullanmak daha akıllıca olabilir. Uzun yıllardır sunduğu pekçok faydaları ile bilinen zerdeçal cilt beyazlatmak için de oldukça etkili olabilir. Aloe vera, limon vebal gibi diğer pek çok malzemeyle kombine erderek zerdeçalli yüz maskeleri hazırlamak oldukça kolaydır.

Cilt Beyazlatıcı Madde Olarak Zerdeçal Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Gerçek!

 1. Zerdeçal cilt beyazlatıcı olarak yıllardır kullanılan bir maddedir.
 2. Zerdeçal, içeriğinde bulunan Curcumin adıyla da ünlüdür. Curcumin’in tüm zerdeçal içeriğinden daha güçlü olduğuna inanılmaktadır.
 3. Zerdeçal / Curcuma longa zencefil ailesinin önemli bir üyesidir.
 4. Doğal olarak Hindistan’da ve Güney Asya’nın bazı bölgelerinde yetişmektedir.
 5. Yemeklerde kullanılan bir mutfak baharatı olmasının yanı sıra, yüz maskesi, diş macunu, sivilce jeli, sabun ve ağrı kesici ilaç olarak da kullanılır.

Zerdeçal cilt beyazlatma konusunda gerçekten iyi midir?

Zerdeçal, anti-mikrobiyal ve anti-enflamatuar bileşenleri nedeniyle farklı cilt bakım ürünlerinde kullanılan gizli bir silahtır. Ayrıca, antioksidan özellikleri onu güçlü bir doğal besin yapmaktadır. Zerdaçali cilt beyazlatma konusunda mükemmel kılan diğer bir önemli özellik de ciltteki melanin miktarını azaltabilme özelliğidir.

Cilt beyazlamasında melaninin rolü

Melanin, deri altında bulunan dokuları UV radyasyonundan koruyan bir pigmenttir. Bu pigment, Tyrosinaz enziminin aktivasyonu ile üretilir ve aslında cildimizin renginden sorumludur.

 • Melanin üretimi ne kadar düşük olursa, cilt tonu da o kadar açık olur. Aynı şekilde, melanin üretimindeki artış daha koyu bir cilt tonuna yol açacaktır.

Koyu veya açık tenli olsun, herkesin cildinde farklı oranlarda melanin bulunmaktadır. Doğal olarak, bazı insanlarda melanin üretimi düşüktür ve bu da ciltlerinin açık renkli görünümüne neden olur. Ancak bazı durumlarda, cilt beyaz olsa bile, bronzlaşma, güneşe maruz kalma, zararlı kimyasal maddelerle temas ve vücuttaki hormonal değişiklik gibi bazı durumlar melanin üretimini uyarabilir.

Zerdeçal Cilt Beyazlatmada Nasıl İşlev Görür

Ayurveda ve Homeopati gibi geleneksel tıp uygulamalarında çeşitli tıbbi problemlerin tedavisinde uzun zamandır zerdeçal tozu kullanmaktadır. Bunlardan biri de cilt beyazlatmadır. Zerdeçal içeriğinde bulunan bazı doğal ve etkili bileşenlerle melanin aşırı üretimini azaltmada önemli bir rol oynayabilmektedir ve cildın ışıltılı olmasını sağlayabilmektedir.


Yapılan başarılı bilimsel araştırmalar ve klinik çalışmalar, zerdeçalın pekçok cilt hastalığının tedavisinde işe yarayan antioksidan, antienflamatuvar, anti-neoplastik, anti-proliferatif ve antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu kanıtlanmıştır. Özellikle de içeriğinde bulunan aktif bir bileşen olan Curcumin çok etkili olmaktadır.Bununla birlikte, Curcumin çeşitli dermatolojik hastalıkları tedavi etmek için ayrı bir ilaç olarak da kullanılabilir. Çalışmalarda ayrıca zerdeçal / kurkumin ürünleri ve takviyelerinin hem oral hem de topikal olarak cilt sağlığı için terapötik faydalar sağlamak için oldukça etkili olduğu sonucuna varılmıştır.Siyah noktalar güneş ışığına maruz kalmadan dolayı birikir. Bu da ciltte çeşitlil lekelenmelerin ortaya çıkma sebeplerinden biridir. Güneşte daha fazla zaman geçirmek kahverengi lekelere, çillere, yanıklara ve hatta cilt kanserine neden olabilir. Zararlı UV ışınları cilde temas ettiğinde, tepki olarak vücut, hiperpigmentasyonla sonuçlanan melanin üretir. Bu nedenle sivilce izleri, siyah noktalar yoğunlaşır ve daha belirgin görünmelerine neden olur. Zerdeçal siyah noktalar ve sivilce izlerinin belirginliklerinin azaltılmasında da oldukça işe yarayan etkili bir şifa kaynağıdır.

Zerdeçal cilt beyazlatma maskesi tarifleri

Tarif 1

Siyah noktaların, sivilce izlerinin ve cilt beyazlatma tedavisi için bu zerdeçal maskesi evde kolaylıkla hazırlanabilmektedir. Bu cilt beyazlatıcı maske tüm cilt tipleri için idealdir ve ciltle ilgili sorunları etkili bir şekilde çözer.


İhtiyacınız olanlar;

 • Zerdeçal tozu
 • Bal (nemlendirici olarak iş görür)
 • Limon (temizleyici görevi vardır)
 • Küçük bir kase
 • pamuk yumakları (3-4 adet)
 • Sıvı toner
 • Nemlendirici

Nasıl yapılır

 • Bir kase alın ve içine birkaç yemek kaşığı toz zerdeçal ekleyin.
 • Şimdi kaseye 2 yemek kaşığı limon suyu ekleyin. İyice karıştırın. Sonra, üzerine daha fazla limon suyu ekleyin. Tüm zerdeçal karışana kadar karıştırmaya devam edin. (Tüm limon suyunu bir kerede dökmeyin. Limon suyunun miktarı kullanılan zerdeçalın miktarına bağlıdır)
 • Karışıma 2 çorba kaşığı bal ekleyin. İyice karıştırın.
 • İstediğiniz kıvama gelinceye kadar parmaklarınızla karıştırın. Biraz koyuca olmalı, böylece yüze sorunsuzca uygulanabilir. Parmağınıza biraz nem katarak yapışması gerekir.

Nasıl uygulanır

 1. Yüzünüzü iyice temizleyin.
 2. Karışımı yüzünüze uygulayın. Alından yanaklara kadar, burnunuzu da kaplayacak şekilde yanaklara “8-şeklinde” uygulayabilirsiniz.
 3. 15 dakika kadar cildinizde bekletin.
 4. Pamuk yumakları ve sıvı toner kullanarak maskeyi temizleyin.
 5. 5 dakika kadar bekleyin ve yüzünüzü ılık suyla durulayın
 6. Yüzünüze nemlendirici uygulayın.
 7. Tüm lekeler üzerinde etki gösterene kadar haftada bir uygulayabilirsiniz.

Uyarılar

 • Tırnakların lekelenmesini istemiyorsanız plastik eldiven kullanabilirsiniz.
 • Alerjik reaksiyonları önlemek için, tüm maskeyi uygulamadan önce önkol gibi ciltteki küçük bir alan üzerinde test edin.
Tarif 2: Zerdeçal cilt beyazlatma ve pigmentasyon maskesi

İhtiyacınız olanlar

 • 1 yemek kaşığı zerdeçal
 • 1 çorba kaşığı limon suyu
 • Aloe vera
 • Küçük kase
 • Pamuk yumakları (3-4 adet)

Nasıl yapılır

 • Bir kase içine toz zerdeçali dökün.
 • Üzerine biraz limon suyu ekleyin.
 • Bir yemek kaşığı su ekleyebilirsiniz. İstenilen kıvama ulaşıncaya kadar iyice karıştırın.
 • Şimdi, karışıma aloe vera ekleyin ve karıştırmaya devam edin.
 • Parmaklarınızla karıştırabilirsiniz. Yüze sorunsuzca sürebilmek için biraz koyuca olmalı.Nasıl uygulanır

 1. Yüzünüzü yıkayarak temizleyin.
 2. Karışımı yüzünüze uygulayın. Alın, burun ve yanaklara sürün.
 3. 15 dakika kadar bekletin.
 4. Pamuk yumaklarını kullanarak temizleyin.
 5. 5 dakika kadar bekleyin ve yüzünüzü ılık suyla yıkayın.
 6. Haftada bir uygulayabilirsiniz.
Tarif 3: Zerdeçal cilt beyazlatıcı krem

Zerdeçal, cilt için doğal bir ağartma tozu görevi görür. Bu bitkide bulunan bileşikler cildin derinliklerine nüfuz eder ve cildi tamamen yeniler. Dahası, sonuçlar uzun ömürlüdür. Bu aktif madde, cildin rengini sadece dış yüzeyden değiştirmez, aynı zamanda cildi içten canlandırır, yumuşak, esnek ve genç görünümlü yapar.Krem tarifi


Cilt beyazlatmak için zerdeçal içeren kendi kreminizi evde rahatlıkla yapabilirsiniz. Kendi yaptığınız bu kremin yan etkisi de olmayacaktır.İhtiyacınız olanlar

 • 2 limon
 • Badem yağı
 • Bal – 2 yemek kaşığı
 • Gül suyu – 10ml
 • Gliserol 5ml
 • Zerdeçal tozu-2 yemek kaşığı
 • Kase
 • Saklama kabı

Nasıl yapılır

 1. Zerdeçali bir kaseye alın ve badem yağı ile kombine edin.
 2. Üzerine limon suyu, bal ve gliserin ekleyin. İyice karıştırın.
 3. Yavaş yavaş karışıma gül suyu ekleyin. Tüm bileşenler tamamen karışana kadar karıştırmaya devam edin.
 4. Hazır olduğunda, karışımı temiz bir kavanoz / saklama kabı içine dökün. Serin bir yerde saklayın.

İpucu: Ayrıca karışıma yoğurt da ekleyebilirsiniz.

Cilt beyazlatmak için zerdeçal kullanımının yan etkileri neler olabilir?

Zerdeçal, genellikle kullanımı güvenli olduğu kabul edilen doğal bir bitkidir. Ancak hamile kadınların zerdeçal kullanmadan önce doktorlarına danışması tavsiye edilir.Öte yandan etkiler kullanım şeklinize göre değişiklik gösterir. Doğrudan ağız yoluyla tüketiyorsanız, potansiyel yan etkileri olabilir, ancak cildinize sürmeniz durumunda tamamen zararsızdır.Sonuç olarak;


Anti-oksidan, Anti-aging, Anti-fungal, Anti-bakteriyel ve Anti-enflamatuar bileşenler, zerdeçalın harika özelliklerinden bazılarıdır. Cilde uzun süre kalıcı bir parlaklık kazandırmada oldukça yardımcı olur. Ayrıca Güneşten gelen ultraviyole ışınlarının vereceği zararı azaltır ve cildin pigmentlerinin yapısını korur.Zerdeçalin artılarını ve eksilerini analiz ettikten sonra bu doğal bitkinin cilt beyazlatılması dışında pekçok kullanım alanı olduğu görülmektedir. Doğal bir çözüm olarak zerdeçalin yan etkileri, özellikle topikal olarak kullanıldığında yok denecek kadar azdır ve genel cilt sağlığına da iyi gelmektedir. Diğer bir yararı da, kolayca temin edilebilir ve kullanımı kolay olmasıdır.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme