Sindirimi zorlayan besinler nelerdir?

Sağlık
Sindirimi güçleştiren besinler nelerdir? Hangi yiyecekler sindirimi zorlaştırır? Sindirimi zorlayan yiyecekler nelerdir? Detaylar haberimizde…   Çikolata ve kahve Çikolata ve kahve reflüyü ...
EMOJİLE

Sindirimi güçleştiren besinler nelerdir? Hangi yiyecekler sindirimi zorlaştırır? Sindirimi zorlayan yiyecekler nelerdir? Detaylar haberimizde…

 

Çikolata ve kahve

Çikolata ve kahve reflüyü tetikleyerek sindirimi zorlaştırır. Bu besinlerin içerisinde bulunan bazı maddeler yemek borusundaki alt ucu gevşettiğinden reflü şikâyetlerinin artmasına neden olabilmektedir. Özellikle reflü hastalığı olan kişilerin bu çikolata veya kahve tüketirken dikkatli olması gerekiyor.

Süt ve sütlü tatlılar

Süt içerisinde laktoz bulundurduğu midede şişkinlik ve gaza neden olduğu için sindirimi zorlaştırır. Özellikle mide hassasiyeti olanların süt ve sütlü tatlılardan uzak durması gerekir. Bunların yerine yoğurt, peynir ve laktozsuz süt ile kalsiyum ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Acı kırmızı biber

Kırmızı acı biber, hemoroitlerin artmasına neden olduğu için tüketilirken dikkat edilmesi gereken yiyecekler arasında yer alıyor. Küçük çapta hemoroidi olan bir kişide dahi, çok acılı yemekler hemoroidin büyümesine, hatta ileride kanamaya sebep olabilmektedir.

Gazlı içecekler

Gazlı içecekler tüketildiğinde bedendeki gaz oluşumunu arttırmaktadır. Özellikle yemekle birlikte tüketilirse reflü olma riskini de arttırır.

Lahana, yaprak ve türevleri

Lahana ve yaprak içerisinde selüloz barındırdığı için hazmı en zor besinler arasında yer alır. Hatta bu yiyecekler hiçbir şekilde midede sindirilemiyor, sadece parçalanarak vücuttan atılabiliyor. Bilhassa sindirim sorunu olan kişilerin bu yaprak ve lahana gibi yiyecekleri fazla tüketmesi durumunda kabızlık gelişebilir.

Baklagiller

Baklagiller içerisinde en çok demir barındıran yiyecekler arasında yer alır. Bu nedenle özellikle gelişim çağındaki çocukların baklagil tüketmesi gerekiyor. Ancak sindirim sistemi yavaş çalışan kişiler bu yiyecekleri zor sindirdiği için, bu yiyecekleri yerken dikkatli olmaları gerekiyor.

Kızartmalar

Yiyecekler kızartıldığında hem sindirimi zorlaşıyor, hem de bir takım kimyasal maddelerin açığa çıkmasına neden olur. Bu nedenle besinleri kızartmak yerine, fırında ya da haşlayarak pişirmeyi tercih etmek gerekiyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme