Yaban mersininin yararları nelerdir? Yaban mersini hangi hastalıklara iyi gelir?

Şifali Bitkiler
Karadeniz bölgesinin dağlarında yetişen yaban mersini hangi hastalıklara iyi gelir? Yaban mersininin yararları nelerdir? Yaban mersini nasıl tüketilmeli? Yaban mersininde diğer bitkilere nazaran daha ...
EMOJİLE

Karadeniz bölgesinin dağlarında yetişen yaban mersini hangi hastalıklara iyi gelir? Yaban mersininin yararları nelerdir? Yaban mersini nasıl tüketilmeli?

Yaban mersininde diğer bitkilere nazaran daha fazla antioksidan madde vardır. Bu özelliğiyle yaban mersini, en faydalı bitkiler arasında yer almaktadır. Yaban mersini; antosiyanidinler, tanenler, alkoloidler, fenolik asitler ve glikozitler içermektedir. Uzmanlar, yaban mersininin damarlar üzerinde oldukça etkili olduğunu, göz hastalıklarına birebir geldiğini ve mide rahatsızlıklarına ciddi oranda fayda sağladığını söylemektedir. İşte, yaban mersininin faydalı olduğu hastalıklar…

Damar Hastalıkları

Yaban mersini, damarla ilgili olan varis, basur(hemeroid), romatizmal ağrılar, kan damarlarının tıkanması, damar sertliği, akciğer amfizemi, zayıf kılcal damarların güçlendirilmesi ve artrit(eklem iltihaplanması) rahatsızlıklarının tedavisinde ciddi oranda fayda sağlamaktadır.

Göz Hastalıkları

Uzmanlara göre yaban mersini, gözde olumlu etkileri olan bir besindir. Uzmanlar bu özelliğiyle yaban mersininin göz hastalıkları olan; göz yorgunluğu, miyopluk, katarakt, karasu (göz tansiyonu), şeker hastalığından kaynaklanan görme bozuklukları (diyabetik retinopati), gece körlüğü, gibi rahatsızlıklarda oldukça etkili olduğunu belirtmiştir. Ayrıca yaban mersini, tavuk karası (retinitis pigmentosa) hastalığının ilerlemesini yavaşlatıcı, gece görüşünü artırıcı, göz kamaşmasını giderici ve retinayı güçlendirici, olarak da kullanılabilmektedir.

Mide Hastalıkları

Yapılan bazı araştırmalar, yaban mersininin mide rahatsızlıklarına da oldukça etkili olduğunu göstermiştir. Uzmanlara göre yaban mersininin; bulantıyı baskılayıcı, mide kramplarını önleyici ve ülser önleyici özellikleri bulunmaktadır.

Yaban mersini nasıl tüketilmeli?

Yaban mersini taze meyve olarak kullanılabildiği gibi kurutulmuş olarak da kullanılabilir. Diğer yandan marmelatı da oldukça yaygın olarak tüketilmektedir. Aktarlardan elde edilen genelde kurutulmuş meyveler çay şeklinde demlenip içilebilmektedir. Ayrıca meyve sularına katılan bir kokteyl tamamlayıcı olarak kullanıldığı da sık karşılaşılan bir durumdur.

 

KAYNAK: Yeni Akit