Şeker hastaları nasıl beslenmeli? Şeker hastalığına hangi yiyecekler iyi gelir?

Şifali Bitkiler
Şeker hastalığına iyi gelen yiyecekler nelerdir? Diyabet hastaları nasıl beslenmeli? Şeker hastalığının belirtileri nelerdir? Detaylar haberimizde… Şeker hastalığının en önemli belirtileri aşırı...
EMOJİLE

Şeker hastalığına iyi gelen yiyecekler nelerdir? Diyabet hastaları nasıl beslenmeli? Şeker hastalığının belirtileri nelerdir? Detaylar haberimizde…

Şeker hastalığının en önemli belirtileri aşırı susama, yorgunluk, sebebi belirlenemeyen kilo kaybı, tekrarlayan enfeksiyonlardır. Şeker hastalığı tedavi edilmezse ileride kalp ve damar hastalıkları, böbrek yetmezliği, felç, ayak yaraları, sık enfeksiyonlara neden olabilir.

Şeker hastalığına karşı alınabilecek en önemli önlemler az işlenmiş sağlıklı yiyecekler tüketmek ve kilonuza dikkat etmektir. Bazı gıdalar kan şekerini dengeler ve insanı diyabetin zararlı etkilerine karşı korur.

Şeker hastalığına iyi gelen yiyecekler nelerdir?

Ispanak: İçerisinde çok az karbonhidrat barındırdığı için şeker hastaları için son derece faydalı bir yiyecektir.

Brokoli: Brokolinin içerisinde bulunan sülforafan bileşeni birkaç iltihap giderici etkiyi birden tetikleyerek kan şekerini kontrol etmenizi sağlar. Bunun yanında damarları diyabetin neden olduğu kardiyovasküler hasarlara karşı korur.

Zeytinyağı: Zeytinyağı içerdiği doymamış yağlar sebebiyle en sağlıklı yağlardan biridir. Zeytinyağı içerdiği omega 3 ve omega 9 yağ asitleriye kan damarlarının esnekliğini korur.

Tatlı patates : Şeker hastaları için karbonhidrat yönünden iyi bir gıdadır. Makul miktarlarda tatlı patates tükettiğinizde diyabet hastası olsanız bile kan şekeriniz sağlıklı bir seviyede kalacaktır.

Yaban Mersini: Yaban mersininin içinde hem çözülmeyen hem de çözülebilen lifler içerir. Çözülmeyen lifler bedendeki yağı atmaya yardımcı olur. Çözülebilen lifler ise kolestrol ve glikoz seviyelerinin düşürür. Bu bileşenin insülin üretimini arttırarak kan şekerini düşürdüğü iddia edilmektedir.

Domates: C A ve K vitamini deposudur. Ayrıca potasyom, manganez, lif, krom ve B1 vitamini içerir. Düşük karbonhidrat içeriğiyle domates şeker seviyenizi kontrol etmekte önemli bir etkiye sahiptir.