İşte doğal şifa kaynakları

Şifali Bitkiler
  İşte doğal şifa kaynakları Doğa bize öyle mucizevi ilaçlar sunmuş ki, birçok hastalığın tedavisinde hiç ilaç tedavisi gerekmeyebilir. Zaten tüm ilaçların etken maddesi de doğadan gelmiyor mu? G...
EMOJİLE

 

İşte doğal şifa kaynakları

Doğa bize öyle mucizevi ilaçlar sunmuş ki, birçok hastalığın tedavisinde hiç ilaç tedavisi gerekmeyebilir. Zaten tüm ilaçların etken maddesi de doğadan gelmiyor mu? Gelişen ilaç sanayi ve nüfus artışına bağlı olarak toprak kaybı, bizi beraberinde doğadan uzaklaştırmıştı. Nüfus her geçen gün artıyor ancak toprak çoğalmıyor, hatta azalıyor. Ancak bunun birçok olumsuzluğunu gördük. Artık doğal gıdaya ulaşamıyoruz, kanser her geçen gün artıyor, karaciğerlerimiz artık hep yağlı…

Günümüz tıbbı ve bilim insanları artık doğaya ve doğal tedavi-doğal besine yönlenme mesajları veriyor. Bu sebeple bu hafta sizlere, elimizin altında kolayca bulduğumuz ve kullandığımız doğal ilaçlardan bahsedeceğim. Yediklerinizin şifa olması dileğiyle.

Beyaz dişler için elma: Sert meyve ve sebzeler, ısırma ve çiğneme sırasında dişler için fırça görevi görür. Özellikle elma, diş lekelerinin çözülmesine ve yumuşamasına yardımcı olan malik asit içerir.

İdrar yoları enfeksiyonları için karbonat: Karbonat bakterilerin çoğalma yeteneğini azaltır ve mesane çevresini daha alkali hale getirir. Doğal bir antibiyotik görevi üstlenir. Bunun için düzenli olarak her gün bir bardak suya yarım çay kaşığı karbonat karıştırarak içebilirsiniz.

Stresi azaltmak için nane ve tarçın: NASA tarafından finanse edilen bir çalışmada, Wheeling Cizvit Üniversitesi bilim adamlarının yaptığı bir çalışmanın sonucunda, nane tüketen gönüllülerde, yorgunluk ya da anksiyete duygularının yüzde 20 azaldığı görülmüş. Nane ve tarçın tüketenlerde hayal kırıklığı da yüzde 25 azalmış ve yüzde 30 oranında uyanıklık artmış.

Kuru ve kırılan tırnaklar için bitkisel yağ: Kırılan tırnak ve sorunlu tırnak etlerini, cildinizin nem dengesini sağlayarak giderebilirsiniz. Bunun için en etkili yöntem su içmektir. Ancak bitkisel yağlar da nem dengesini sağlamada oldukça etkilidir.

Yüksek tansiyon için doğru melodiler (doğa sesleri): Floransa Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre her gün 30 dakika, kulaklığınızı kullanarak dinlediğiniz ‘doğal’ melodiler kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olabilir.

Hıçkırık için şeker: MD Sağlık Bilimleri Üniversitesi, şekerin diyafram ve sinir kaslarını pozitif etkileyerek hıçkırığın kısa sürede geçmesine yardımcı olduğunu belirtiyor. Hıçkırık başladığı an bir tatlı kaşığı toz şeker yutmak hıçkırığın geçmesine yardım edebilir.

Egzema için zeytinyağı: Zeytinyağını egzemadan tahriş olan bölgeye direkt uyguladığınızda inflamasyonu azaltabilir. Antioksidan dolu birçok nemlendiricinin ana maddesi zeytinyağından oluşur. Cildin nem dengesinin korunmasına, lekelerin azalmasına yardımcı olabilir.

Soğuk yaralar için melisa çayı: Herpes virüsünün bir türünün (cinsel yolla bulaşan ile aynı tür) neden olduğu uçuk için ilk tercih bitkisel tedavi yöntemi olmalıdır. Melisa çayının, herpes salgınlarını ehlileştirmek için antiviral özellikleri vardır. Bir fincan kaynar suya iki yemek kaşığı melisa çayı hazırlayıp soğumasını bekleyin, sonra uçuk olan bölgeye günde birkaç kez bir pamuk yardımıyla sürün. Böylece uçuğun çoğalmasının önüne geçebilirsiniz.

Ağız kokusu için yoğurt: Ön çalışmalar yoğurtta bulunan yararlı bakterilerin ağız kokusuna neden olan bakterilerin etkisini azalttığını gösteriyor. Ağız kokusunun oluşma sebeplerinden biri de şeker hastalığıdır. Şeker hastalığının beslenme tedavisinde de oldukça etkili bir besin olan yoğurt, antibiyotik etki de gösterebilir.

Başınız ağrıyorsa dişlerinizle kalem tutun: Stresli veya endişeli olduğunuzda, bilinçaltı kaynaklı çene ve dişleri sıkmak, kaslarınızın daha da gerilmesine ve baş ağrılarının tetiklenmesine neden olabilir. Dişlerinizle bir kalemi hafifçe ısırmak otomatik olarak çene kaslarınızı rahatlatarak baş ağrınızı ortadan kaldırabilir.

Ayak kokusu için ayaklarınızı alkolü suyla silin: Alkollü su antiseptik özelliklidir. Bu nedenle kokuya neden olan mantar ve bakterilerin kurumasına yardımcı olarak kokunun önlenmesinde etki gösterir.

Nasır için meyankökü: Meyankökü cildi yumşatan östrojen benzeri maddeler içerir. Meyankökünü vazelin gibi bir kreme karıştırarak nasırın bulunduğu bölgeye düzenli olarak sürmek, nasırın yumuşamasına ve zamanla kaybolmasına yardımcı olabilir./mylıfe