Hibiskus Çayını Kimler İçmeli? Tansiyonun Devası..

Şifali Bitkiler
Hibiskus bitkisini ilk olarak Güneydoğu Asya bölgesinde ve Kuzey Afrika bölgesinde çıktığı bilinmektedir. Şuan da ise birçok iklim bölgesinde son derece basit şekilde yetiştirilebilen bitkinin birçok ...
EMOJİLE

Hibiskus bitkisini ilk olarak Güneydoğu Asya bölgesinde ve Kuzey Afrika bölgesinde çıktığı bilinmektedir. Şuan da ise birçok iklim bölgesinde son derece basit şekilde yetiştirilebilen bitkinin birçok bölümü kullanılmaktadır. İlaç olarak da kullanılsa da en fazla çay olarak kullanımı sağlanır.

Bilimsel adı Hibiscus sabdariffa olan hibuskus bitkisi halk arasında hatmi olarak bilinir. Çaylarda ve kapsüllerde sıkça kullanılmaktadır. Ayrıca yüzyıllar boyunca hibiskusun tohumları, çiçekleri, yaprakları ve sapları geleneksel tıpta kullanılmıştır. Modern bilim ile yapılan bazı araştırmalar sonucunda da hibiskus bitkisinin sağlık için çeşitli faydaları olabileceği düşünülmektedir.

Hibiskus(Hatmi Çayı) Nasıl Hazırlanır? 

Hibiskus çayı son derece basit bir şekilde hazırlanır. Tek yapılması gereken bir su bardağı sıcak suya, bir tatlı kaşığı kuru hibuskus bitkisi konulmalı ve ortalama olarak 8-10 dakika süre demledikten sonra süzülmelidir. Hibuskus çayının tadı gayet güzeldir ve içimi kolaydır.

Ama ben tüm danışanlarıma bu bitkiyi su içimini kolaylaştırmak adına öneriyorum. Geceden 1 litre oda sıcaklığında suya 2 tane hibiskus çiçeği koyduğunuz zaman gün içinde su içmeyi ciddi şekilde kolaylaştırıyor.

Hibiskus Çayı Tüketirken Gerekenler Nelerdir?

Pek çok hastalığa faydalı olan hibuskus bitkisinin fazla tüketimi karaciğer hasarına neden olabilir. Hibuskus bazı ilaçlarla birlikte kullanılırsa etkileşime girebilir. O yüzden yüksek tansiyonunuz varsa ya da diyabet ilaçları kullanıyorsanız, hibuskus içeren ürünleri kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Hibuskus (Hatmi Çayı) Kimler İçmemeli? 

Hibuskus çayı zayıflamaya yardımcı olur mu? Sorusu gündeme çıktığından bu yana pek çok kişi bu çayı kullanmaya başlamıştır. Hal böyle olunca çayın kimler tarafından tüketilip tüketilmeyeceği konusu da son derece önem kazanmıştır.

  • Tansiyon problemi yaşayan
  • Kan şekeri düşük kişiler
  • Gebeler ve emziren bireyler için hibuskus çayı önerilmemektedir.

Kronik hastalık problemi bulunup, klorokin tarzı ilaç kullananlar ve doğum kontrol hapı kullananlar ise sürekli olarak hibiskus çayı içmemelidir. Kısa süreli içildiği zaman böyle bir etki söz konusu olmaz.

Hibiskus (Hatmi Çayı) Faydaları Nelerdir? 

Bu çayın tansiyon, yağ birikimini eksilttiği ile ilgili çok sayıda çalışma varken, anti diyabet etkisi ile ilgili yine aynı şekilde ciddi sayıda bilimsel makale bulunmaktadır.

  • Tansiyonu düşürerek, yüksek tansiyon ve bununla birlikte olarak yaşanacak kalp problemlerini riskini en aza indirir.
  • Kolesterol düzenlemeye yardımcı olur
  • Yağ birikimini azaltır.
  • İçeceklere aroma verir.
  • Renklendirici olarak da kullanılabilir.