Filtresiz Zeytinyağı Nedir?

Şifali Bitkiler
Filtresiz zeytinyağı aynı taş baskı zeytinyağı gibi, bir çok yanlış bilgilere muhatap önemli bir konudur. Her gıda maddesi gibi zeytinyağı da doğru kullanıldığında fayda sağlayacaktır. Bu sebeplerden ...
EMOJİLE

Filtresiz zeytinyağı aynı taş baskı zeytinyağı gibi, bir çok yanlış bilgilere muhatap önemli bir konudur. Her gıda maddesi gibi zeytinyağı da doğru kullanıldığında fayda sağlayacaktır. Bu sebeplerden dolayı, filtresiz zeytinyağı konusunu sizlere detaylarıyla anlatmak ve zeytinyağı konusundaki bilinci arttırmayı hedefledik.

Şimdi bu konuyu sizlere kısaca açıklayalım.

Filtresiz Zeytinyağının Faydaları

Zeytinler sıkılıp zeytinyağı elde edildikten sonra, paslanmaz tanklara alınır. Bu tanklarda zeytinyağının önce posası çöktürülür. Posa, su ve tortu dan oluşmaktadır ve zeytinyağının bozulmasına neden olur. Zeytinyağından çok geçmeden ayrılması gerekmektedir.

Posa çöktürme, 15-20 derece sıcaklıktaki ortamlarda 1-2 ay içinde yapılmalıdır. Bu işlemle birinci derece önemli bir sorun ekarte edilmiş olur. Ancak halen meyve parçacıkları zeytinyağı içerisinde asılı olarak durmaktadır.

Aslında bu meyve parçacıkları halen faydalı mineraller içermektedir. Ancak kötü saklama koşulları ve sıcaklık etkisi ile zeytinyağının hızlı bir şekilde bozulmasına sebep olurlar. Filtresiz zeytinyağındaki bulanık görünüm bu meyve parçacıklarının etkisidir.

Bu parçacıklar zeytinyağında;

Yağ Asit derecesinin yükselmesine

Peroksit değerinin artmasına

İçerdiği Antioksidanların özelliklerini kaybetmesine

Kalitesinde önemli kayıplara neden olmaktadır.

Filtresiz Zeytinyağının bekleme koşulları ve süre o zeytinyağının kalitesini belirleyen en önemli faktörlerdir.

PEKİ FİLTRESİZ ZEYTİNYAĞI NE ZAMAN ALINIR?

Sonuç olarak, zeytin hasat dönemi olan Ekim-Aralık ayları (Ayvalık için) olarak düşünürsek, filtresiz zeytinyağlarını en geç Mayıs ayına kadar satın alabilirsiniz. Bu dönemde gerçekten iyi koşullarda beklediğinden emin olduğunuz bu zeytinyağı sağlığınız açısından birçok faydalı mineral bulundurmaktadır.

Lovida Aile Tarım İşletmesi Ayvalık Zeytinyağı