Dövme Sever Gençler Dikkat!

Yazın sıkça yaptırılan vücut dövmesinin hastalık riski taşıdığını belirten uzmanlar, steril ortamların ve sağlık müdürlüklerinden onaylı yerlerin tercih edilmesini istedi…

Prof. Dr. Hamdi Memişoğlu, yaz mevsiminin başlamasıyla özellikle turistik bölgelerde dövme yaptıranların sayısında önemli oranda artış yaşandığını belirtti. Sağlıksız koşullarda yapılan dövmeler nedeniyle görülen hastalıklarda da buna bağlı olarak artış yaşandığını ifade eden Prof. Dr. Memişoğlu şöyle devam etti:

’’Dövme yapımı yarı tıbbi bir uygulama. Bu nedenle sağlık müdürlüklerinin onayı olmayan yerde yaptırmamalı. Ayrıca, işlem sırasında kullanılan iğneler her kişi için değiştirilmeli. Dövme yaptıran kişi iğnenin değiştirildiğini muhakkak kontrol etmeli. Çünkü steril olmayan iğnelerle yapılan dövmeler hepatit A, B, C, AIDS ile bazı enfeksiyon hastalıklarına yol açabilir."

GÜNEŞTEN UZAK TUTUN

Ayrıca, deri alerjisine yol açabilecek kimyasal boyaların da kesinlikle kullanılmamasına dikkat edilmeli. Prof. Dr. Memişoğlu, işlemin iğne ile yapıldığı için dövmenin bulunduğu bölgede başlangıçta yara oluştuğunun altını çizerek, o bölgenin özellikle ilk 2-3 hafta içerisinde çok iyi muhafaza edilmesi gerektiğine dikkati çekti. Aksi takdirde derinin sertleşmesi ve kabarması gibi sorunlarla karşılaşılabileceğini belirten Prof. Dr. Memişoğlu, ‘’En az 15-20 gün dövme yapılan bölge güneşten uzak tutulmalı’’ dedi.