DEFNE YAPRAĞI

Şifali Bitkiler
Defnenin tohumu da yaprağı da faydalıdır. Yaprağı yemeklere verdiği aromatik lezzet ve güzel kokusuyla bilinir. Tohumunun ise sağlığımız için birçok faydası vardır, adeta şifa kaynağıdır. Defne tohumu...
EMOJİLE

Defnenin tohumu da yaprağı da faydalıdır. Yaprağı yemeklere verdiği aromatik lezzet ve güzel kokusuyla bilinir. Tohumunun ise sağlığımız için birçok faydası vardır, adeta şifa kaynağıdır. Defne tohumunun sağlık üzerindeki etkilerini artırmak için doğru kullanmak gerekir. Zeytine benzetilen bu tohumun tadı acı olsa da bal ile tatlandırarak, tüketebilirsiniz. Ancak defne tohumunu da diğerleri gibi tüketmeden önce doktorunuza sormanızda fayda var.

 

 

DEFNE TOHUMUNUN

FAYDALARI

 

DOĞAL İLTİHAP KURUTUCUDUR

 

Defne tohumu antienflamatuar özelliği ile doğal bir iltihap kurutucudur. Vücutta akut ve kronik iltihap ile mücadele eder. Bu özelliği sayesinde vücut direncini artırarak bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Otoimmün hastalıkların semptomlarını hafifletir. Boğaz ve bademcik iltihabı gibi kış hastalıklarına karşı etkilidir.

 

 

VÜCUDUMUZU TOKSİNLERDEN ARINDIRIR

 

Defne tohumu antiseptik özelliği sayesinde bakteri ve mikroplara karşı etkilidir. Bu özelliği ile vücudu toksinlerden arındırır. Bakteri ve mikropların sebep olduğu rahatsızlıklara iyi gelir.

 

 

MİGREN GİBİ AĞRILARI YATIŞTIRIR.

 

Defne tohumu romatizmadan migrene kadar birçok ağrıyı keser. Defne tohumunun bu şifalı etkisinden yararlanmak için bal ile karıştırıp tüketebilirsiniz.

 

 

NEFES DARLIĞINA VE ÖKSÜRÜĞE İYİ GELİR

 

Defne tohumunun en dikkat özelliği hiç kuşkusuz bronşit ve nefes darlığına iyi gelmesidir. Ayrıca bu küçük tohumlar müzmin öksürük şikayetini de ortadan kaldıran mucizevi bir etkiye sahiptir. Eğer öksürük, nefes darlığı veya bronşit şikayetiniz varsa macun hazırlayıp her gün düzenli olarak tüketebilirsiniz.

 

 

BAĞIRSAK SORUNLARINI YATIŞTIRIR.

 

Defne tohumu bağırsak dostudur. Defne tohumunu bal ile karıştırıp macun haline getirdikten sonra tüketirseniz bağırsaklardaki ağrı ve gaz sorununu ortadan kaldırır. Defne tohumu antiseptik özelliği ile bağırsaktaki kötü bakterileri yok eder. Bu karışımın ayrıca idrar artırıcı etkisi vardır. Karışımı günde 3 kez bir tatlı kaşığı miktarında tüketmeniz yeterlidir.

 

 

AĞIZ KOKUSUNU GİDERİR

 

Defne tohumu baharatlı, hoş kokusuyla ağız kokusunu gidermede de etkilidir. Dilerseniz defne tohumunu toz haline getirdikten sonra suyla karıştırıp gargara yapabilirsiniz.

 

 

EGZAMAYI YATIŞTIRIR

 

Defne tohumu sedef ve egzama rahatsızlıklarına karşı adeta doğal bir reçetedir. Toz haline getirdiğiniz defne tohumunu sirke ile karıştırıp sedefli veya egzamalı bölgeye sürebilirsiniz.

…….

 

Doğa bizler için şifa kaynağıdır. Önemli olan ondan doğru yararlanmayı bilmektir. Defne de bu kaynaklardan birisidir.