Bu Botlara Dikkat!

Şifali Bitkiler
Gençler arasında son yıllarda çok moda olan Ugg tipi botların ayak sağlığına zarar verdiği bildirildi. Britanya Osteopati (kemik hastalıkları) Tıp Okulu başkanı Ian Drysdale, bu tür botların iç desteğ...
EMOJİLE

Gençler arasında son yıllarda çok moda olan Ugg tipi botların ayak sağlığına zarar verdiği bildirildi.

Britanya Osteopati (kemik hastalıkları) Tıp Okulu başkanı Ian Drysdale, bu tür botların iç desteği yeterli olmadığı için ayakların yanı sıra bilek, diz, kalça ve belde problemlere yol açabildiğini söyledi.

Uggların kemikleri henüz gelişmekte ve esnek olan genç kızlarda sorunlara yol açtığını belirten Drysdale, "Bu botlar dışarıda giymek üzere tasarımlanmadı. Bir şeyin moda olması iyi ve doğru olduğu anlamına gelmez" dedi.

Bu tür botlardaki temel sorunun içinin desteksiz olması olduğunu söyleyen Drysdale, "Aslında bu bir tür pantufla. İçeride giyilmek üzere tasarlanmış bir şeyi normalde dışarıda kullanmayı düşünmezsiniz" diye konuştu.

Ayak sağlığı uzmanı Mike O’Neill de bu botların içinde ayakların sağa sola kaydığını ve bu yüzden eklem yerlerinde aşınma olabildiğini, ayak bileğinin yanlış pozisyonda durduğunu, uyluk kemiğinin pozisyon değiştirdiğini ve pelvisteki anormal hareketlerin belde sorunlara yol açtığını söyledi.

Botların üreticilerinden Ugg Avustralya da Daily Mirror’a yaptığı açıklamada, botlarının "performans" botu değil "rahatlık" botu olduğunu vurguladı.