Kampanya İşe Yaradı, Oran Azaldı

Sağlık Kurumları
etra-PakTürkiyeve Kafkaslar Pazarlama Direktörü Gaye Atakan, Milli Eğitim Bakanlığı ile süt endüstrisinden kuruluşların işbirliğiyle 10 yıl önce başlatılan ”Sağlık İçin Sağlıklı Süt İçin” ...
EMOJİLE

etra-PakTürkiyeve Kafkaslar Pazarlama Direktörü Gaye Atakan, Milli Eğitim Bakanlığı ile süt endüstrisinden kuruluşların işbirliğiyle 10 yıl önce başlatılan ”Sağlık İçin Sağlıklı Süt İçin” kampanyası çerçevesinde Türkiye’de açıkta satılan süt tüketiminin yüzde 70’lerden yüzde 40’lara indiği, ancak bu oranın da düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Toplantıda konuşan Ambalajlı Süt Ürünleri Derneği (ASÜD) Başkanı Harun Çallı, sütün büyüme ve gelişmede önemine dikkati çekerek, ambalajlı süt ve süt ürünlerinin tüketiminin hijyen açısından gerekli olduğunu vurguladı.

Gıda güvenliğinden kesinlikle ödün verilmemesi gereğine işaret eden Çallı, ”Ambalajlı ürünler sürdürülebilir gıda güvenliğinde kilit rol oynar. Çünkü ambalajlı ürünler insan sağlığına zararlı maddeler içermez. Oysa ülkemizde tüketilen sütlerin büyük bölümü açıkta satılıyor. Ambalajlı ürünlerle ilgili açıklamalar kafa karışıklığı yaratıyor ve süt tüketimini engelliyor. Ambalajlı süt ve süt ürünlerinin tüketimi artırılmalıdır” diye konuştu.

Çallı, ”Sağlık İçin Sağlıklı Süt İçin” kampanyasının ambalajlı süt ve süt ürünlerinin tüketimini teşvik ettiğini söyledi.

Tetra-Pak Türkiye ve Kafkaslar Pazarlama Direktörü Gaye Atakan da 10 yıl boyunca devam eden kampanyanın birçok çevre ülke tarafından örnek alındığını söyledi.

Atakan, kampanyanın başladığı 2001 yılında yüzde 70 olan açıkta satılan süt tüketiminin, yüzde 40’lara indiğini, ancak bu oranın daha da düşürülmesi gerektiğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Beslenme ve Fiziksel Aktiviteler Daire Başkanı Cengiz Kesici ise Türkiye’deki süt tüketiminin yetersiz olduğunu belirterek, dünyada yılda 70, 80 litre kişi başına süt tüketimi olduğunu, ancak bu oranın Türkiye’de 24 litre civarında gerçekleştiğini belirtti.

Yapılan araştırmalarda Türkiye’de okul çağı çocuklarında D vitamini, demir ve kalsiyum oranlarının çok düşük olduğunu, bunun yeterli süt tüketilmemesinden kaynaklandığına dikkati çeken Kesici, Türkiye’de giderek artan obezitegörülme sıklığının da süt tüketiminin artırılmasıyla önlenebileceğini, zira sütün obeziteyi engellediğini bildirdi.

Toplantıda açıklanan rakamlara göre, dünyadaki toplam süt pazarı 1 milyon 720 bin litre.

Türkiye’de yılda kişi başına 24 litre süt tüketilirken, bu oran Avrupa’da 60 ila 80 litre civarında. Türkiye’de kişi başına ambalajlı süt tüketim miktarı ise yılda 15 litre düzeyinde.

AA