Doktor Başına 73 Bin Hasta

Sağlık Kurumları
Türk Dişhekimleri Birliği Başkanı Prof. Taner Yücel, Türk insanının ağız diş sağlığı hizmetinden yararlanma oranın çok düşük olduğunu ve Doğu’ya gittikçe sorunun ciddi boyutlara ulaştığını belir...
EMOJİLE

Türk Dişhekimleri Birliği Başkanı Prof. Taner Yücel, Türk insanının ağız diş sağlığı hizmetinden yararlanma oranın çok düşük olduğunu ve Doğu’ya gittikçe sorunun ciddi boyutlara ulaştığını belirterek, İstanbul’da bir diş hekimine 2 bin 79, Van’da ise 73 bin 569 hasta düştüğünü açıkladı.

İstanbul’da yarın başlayacak 18. Uluslararası Dişhekimliği Kongresi’nde açıklanacak sonuçlara göre Türkiye, diş hekimine gitme sıklığı açısından gelişmiş ülkelere oranla çok geride. Avrupa ülkelerinde kişilerin diş hekimine gitme oranı yılda 5 iken, Türkiye’de bu oran 0.9’da kalıyor.

Türkiye’de kişi başına diş macunu kullanımı ise 2002’de 65 gram iken, 2010’da 93 grama yükseliyor. Ancak yine de bu oranlar batı ülkeleriyle kıyaslandığında çok yetersiz. Fransa’da 346, Almanya’da 457, Amerika’da 400 ve İngiltere’de 359 gram diş macunu kullanılıyor.

Türkiye dişsizlikte lider!
Türk Dişhekimleri Birliği Başkanı Prof. Taner Yücel, düzenli bakımla çürük ve diş çekilme oranlarında ciddi düşüş sağlanacağına dikkat çekiyor.  Prof. Dr. Yücel çekilen diş sayısının 40-49 yaş grubunda 7, 50-59 yaş grubunda 13, 60 yaş üzeri grubunda 23 olduğunu belirtiyor.

Türkiye’de 65 yaş üstünde dişsizlik oranının yüzde 67’ye çıktığına işaret eden Yücel, “Bu rakamlar Türkiye’yi dünyada en yaygın dişsizlik yaşayan ülkeler arasında en başlara taşıyor” diyor.

Milliyet

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme