Online Psikolog ile Anında Terapi

Sağlık
Özellikle Covid-19 sonucu yaşanan evde kalma süreci ve mesafe kuralına uyma gereğinden dolayı gündeme gelmiş olsa da online psikolog ile online terapi, çok uzun süredir dünyada birçok uzman tarafından...
EMOJİLE

Özellikle Covid-19 sonucu yaşanan evde kalma süreci ve mesafe kuralına uyma gereğinden dolayı gündeme gelmiş olsa da online psikolog ile online terapi, çok uzun süredir dünyada birçok uzman tarafından uygulanıyordu. Online psikologlar terapi biçiminde iyileşme sürecinde etkili olduğuna dair sonuçlar elde etmiştir. Ayrıca araştırmalar birçok terapi modelinin yüz yüze terapide gösterdiği olumlu sonuçların, benzer şekilde online terapide de sağlanabileceğini göstermiştir.

Online Psikolog Nedir?

Online psikolog terimi teknolojinin gelişmesi ve ilerlemesi ile birlikte popülerliği artan bir alan olmaktadır. Özellikle son yıllarda pandemi süreci ile birlikte online dönüşümlü hayat yaşam tarzı ile birlikte online psikolojik danışmanlık hizmeti popülerleşen bir hizmet sektörü olmaktadır. İnsanların  bu danışmanlık hizmetinden farklı şehirlerde, ülkelerde ikamet ederken yararlanabilecekleri gibi sağlık sorunu ve benzeri çeşitli sebeplerle merkezlere gidebilme imkanlarının olmadığı durumlarda da online olarak yararlanmaktadırlar. Online psikolog, hasta ile bire bir karşılıklı  hizmet veren  psikologlar gibi, psikoloji alanında mesleki eğitime ve sertifikalarına  sahip olan kişilerdir.

Online Terapi Nedir?

Online terapiler bireysel ya da grup olarak internet ev sanal ortamda çevrimiçi yapılan terapi yöntemidir. Çevrim içi (online) terapilerde danışmanın uygulayacağı yöntemlerin uyumlulukları önemlidir. Birçok yöntemin çevrimiçi (online) terapilerde uygunluğundan uzmanlar bahsetmektedir.

 

 • Uyku bozuklukları
 • Majör depresyon, panik bozukluğu
 • Tükenmişlik sendromu gibi vakalarla gerçekleştirilen süreçler fayda sağlamaktadır
 • Bu tedavilerde kararlılık terapisi, bilişsel davranışçı terapi ve şema terapi gibi ekollerin sıklıkla kullanıldığı gözlemlenmektedir.

Online Terapi Nasıl Yapılır?

Online Terapilerin yapılma şeklinde internet destekli uygulamalarına örnek olarak skype, facetime, zoom ve whatsapp gibi internet destekli uygulamalar verilebilir. Bunun yanında çevrimiçi (online) terapi görüntülü olabileceği gibi karşılıklı yazışma yöntemi ile birlikte de sağlanabilmektedir.

 

 • Danışan ilk olarak danışmanla ön görüşmeyi yapar. Danışanın yaşamış olduğu problem uzmanlarca değerlendirilir. Kişi için psikolog ya da terapist seçimi oldukça önemlidir, bizler bu yüzden yaşamış olduğunuz problem alanında uzman olan terapistlerimizi önermekteyiz.
 • Yaşamış olduğunuz sorun online psikolog tarafından listeye alınır ve sizlerin de uygun olduğu saat aralığında randevu oluşturulur

 

 • Seansın sonunda danışan için bir amaç oluşturulur. Psikolojik sorunlar yaşayan kişinin sürecin sonunda neler istediği tartışılır ve gerçekleşebilecek amaçlar titizlikle belirlenir.

 

Online Terapi Kimler İçin Uygundur?

Bazı özel durumlar dışında Online Terapi psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanabilir. Bu özel durumlar daha komplike hastalık (şizofreni gibi) kişiyi derinden etkileyen problemler olabilir. Bu tarz problemler bazı durumlarda online terapiye uygun olmayabilir. Bu süreçte önemli olan kişinin problemlerin ne düzeyde olduğu ve süreçte ne gibi tepkiler verdiğidir.

Online Terapide Yaşanılan Avantajlar

 • Devam eden Covid-19 salgınına bağlı olarak terapi sürecinde yaşanabilecek aksaklıkları engelleyebilir. Sürecin daha güvenli bir şekilde yürütülmesine sağlar
 • Şehir merkezinden uzakta, terapi imkanlarının kısıtlı veya hiç olmadığı yerlerde yaşayan insanlar için psikolojik sağlık hizmetlerine kolay bir ulaşılmasına imkan verir
 • Fiziksel koşullarından veya bazı bedensel engellerinden dolayı evlerinden ayrılamayan kişiler için de psikolojik sağlık hizmeti sunulmasını sağlar
 • Bir kurumun bulunduğu binanın fiziksel koşullarına, giriş-çıkış saatlerine ve durumlara uyma zorunluluğu, online terapide ortadan yaşanmamaktadır. Böylelikle online terapi, yüz yüze terapiye nazaran daha esnek bir çalışma seçeneği oluşturmaktadır.

 

Uzman Online Psikologlarla Hemen Terapi Almaya Başlayın:  https://www.onlinepsikoloji.com/psikologunu-sec/