Yazlık ayakkabı seçimi nasıl olmalı?

Kişisel Bakım
Bedenin tüm yükünü taşıyan ayaklar için doğru ayakkabı seçimi büyük önem taşıyor. Uzmanlara göre ayaktaki sorunların büyük bir kısmı yanlış ayakkabı seçiminden kaynaklanıyor.   Özellikle kış...
EMOJİLE

Bedenin tüm yükünü taşıyan ayaklar için doğru ayakkabı seçimi büyük önem taşıyor. Uzmanlara göre ayaktaki sorunların büyük bir kısmı yanlış ayakkabı seçiminden kaynaklanıyor.  

Özellikle kışa oranla yaz aylarında ayakta geçirilen zaman artarken hava alabilen ve terlemeyi önleyen ayakkabılar öneriliyor.

Sakarya Adatıp Hastanesi Ortopedi uzmanlarından Opr. Dr. Celalattin Tümer, yanlış ayakkabı seçiminin bir çok rahatsızlığı beraberinde getirdiğini belirtiyor. Yanlış ayakkabı seçiminin bacak ve bel ağrıları, yürüme bozukluğu, tırnak batmaları, mantar oluşumu, nasır, parmaklarda şekil bozuklukları, çabuk yorulma gibi rahatsızlıklara yol açtığını kaydeden Tümer şu uyarılarda bulunuyor: "Ayakkabı alırken şıklığı ve modadan ziyade ayakların rahat edebileceği ayakkabıların tercih edilmeli. Öncelikle doğal malzemelerden üretilmesi gerekiyor. Kesinlikle giyilen ayakkabı dar olmamalı, kan dolaşımını engellememelidir. Sıkılığı ayarlanabilir olduğundan bağcıklı ayakkabılar tercih edilmelidir. Mümkün olduğu kadar ortopedik ayakkabılar alınmalıdır. Bu ayakkabıların bedenin rahat taşınması ve omuriliği desteklemesi sebebiyle yararları var. Ayrıca yorulmayı geciktirir."

YAZIN DAHA ÇOK AYAKTA KALIYORUZ

Yaz mevsiminde güzel hava sebebiyle kışa göre ayakta kalınan oranın arttığını dile getiren Tümer şu bilgileri veriyor: "Yazın ayakkabı seçimi daha büyük önem taşıyor. Kışa göre ayakta kalma süremiz neredeyse iki kat artıyor. Bu sebeple hava alabilen rahat ve doğal malzemelerden yapılmış, sentetik olmayan ayakkabıların seçilmesi yazın daha büyük önem taşıyor. Ayrıca ayakkabılar çoraplı giyilmeli. Çorapsız giyilen ayakkabı mantar oluşumu ve cilt rahatsızlıklarına sebep olabilir. Bu nedenle iplik veya merserize çorabı tercih edin ve sağlığınız için her gün çorabınızı değiştirin."

AYAKKABILARINIZI ÖĞLEDEN SONRA ALIN

Celalettin Tümer, ayakların gün boyu kısmen şiştiğini ve bu sebeple ayakkabıların sabah saatlerinde değil, öğleden sonra alınmasını öneriyor. Alınan ayakkabının kesinlikle ayağı sıkmamasına özen gösterilmesi gerektiğinin altını çizen Tümer, "Yapılan en büyük yanlışlıklardan biri sonra açılır diye dar ayakkabı almak. Dar ayakkabı ayak sağlığı için çok zararlı. Ayakkabı alırken en uzun parmağımızla ayakkabının ucu arasında biraz boşluk olmalı. Ayrıca ayak şeklinize göre ayakkabı tercih edilmeli. Sivri uçlu, dar kalıplı, yüksek topuklu ayakkabılardan mümkün olduğu kadar uzak durulmalı " diyor.

Kadıncakararınca.com