Saçlarımız neden beyazlar?

Kişisel Bakım
Saçlarımız ilerleyen yaşlar ile birlikte beyazlaşmaya başlar. Bazen de kalıtsal olarak veya çevre faktörleri ile erken yaşlarda beyazlayabilir. Peki, neden saçlarımız beyazlar? Saç tellerimiz melanin ...
EMOJİLE

Saçlarımız ilerleyen yaşlar ile birlikte beyazlaşmaya başlar. Bazen de kalıtsal olarak veya çevre faktörleri ile erken yaşlarda beyazlayabilir. Peki, neden saçlarımız beyazlar?

Saç tellerimiz melanin yani boya pigmenti ile dolu bir tüptür. Saçımıza renk veren melanin salgısını tutan ayrıca bir sıvı vardır. Zamanla yani yaşlandıkça melanini tutan bu sıvı oluşumu durur ve böylece melanin renk pigmenti orada kalmayacak hale gelir. Saçlar, beyaz renge yani orjinal rengine döner.

Saçların hepsi bir anda beyazlamaz bu süreç 10- 20 yıl arası sürebilir. Bir gecede saçın beyazladığını söyleyenler vardır. Bu imkansızdır. Çünkü, dipten gelen saç beyaz olur var olan saç rengi değişmez. Çünkü, saçlarımız sürekli uzar.  Aşırı stres ve şok durumlarında, şeker ve tiroid hastalığında saçlar dökülebilir ve sadece beyazlar kalabilir.

Saçların beyazlamasını engellemek mümkün değildir. Bazen kalıtımsal olarak çok erken yaşlarda da bu süreç başlayabilir. Çok eski dönemlerde, saçların beyazlaması zayıflık kabul edildiğinden çeşitli boyalar ile boyamaya başlanmıştır. Bu gün özellikle kadınlar yaşlı bir görünümde olmamak için saç boyaması yapmaktadır.

Mailce.net

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme