Çikolata Aklandı!

Kişisel Bakım
Çikolata yemenin sivilcelere neden olduğunu mutlaka duymuşsunuzdur. Nesilden nesile geçen bu inanışa kapılanlar, yıllarca çikolata yemekten korkmuşlardır. Ancak, bu iddianın doğru olmadığı açıklandı. ...
EMOJİLE

Çikolata yemenin sivilcelere neden olduğunu mutlaka duymuşsunuzdur. Nesilden nesile geçen bu inanışa kapılanlar, yıllarca çikolata yemekten korkmuşlardır.

Ancak, bu iddianın doğru olmadığı açıklandı. Çikolatanın akneye yol açtığı düşüncesi sadece bir efsaneymiş.

Howstuffworks isimli sitede yer alan habere göre, bilimadamları ve araştırmacılar, çikolata ile sivilceler arasında bir bağ bulmaya çalıştılar. Fakat, bu iddiayı destekleyen bilimsel bir kanıt bulamadılar. Gerçekte, spesifik hiçbir yiyecek, sivilceye yol açmıyor. Son zamanlarda yapılan, yeni bir araştırma ise, yüksek glisemik yiyeceklerle (beyaz ekmek ve pasta gibi) sivilceler arasında bir ilişki olduğunu iddia ediyor. Amerikan Akne ve Rosacea Derneği, bu iddayı araştırıyor, fakat dernek şimdiye kadar kesin sonuçlara ulaşamadı.

Bunun çikolata seven, fakat sivilcelerinin artmasından korkanlar için sevindirici bir haber olduğunu belirten uzmanlar, çikolatanın sivilceye yol açmamasına rağmen, çikolatada yüksek miktarda kalori ve yağ olduğunu söylüyorlar. Bu nedenden dolayı, tatlı isteğinizi bastırmak için bitter çikolatayı tercih edin. Çünkü, bitter çikolatada yağ oranı daha düşük, ayrıca bitter çikolatanın kan basıncı ile kolesterolü düşürdüğü rapor ediliyor.