Bebeklere İkili Kontrol

Kişisel Bakım
Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen program çerçevesinde, bebeklere artık doğumdan sonra iki defa test yapılıyor. Hastalıkların atlanmasının önle...
EMOJİLE

Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen program çerçevesinde, bebeklere artık doğumdan sonra iki defa test yapılıyor. Hastalıkların atlanmasının önlenmesi amacıyla artık programda özel hastaneler de yer alıyor. Bebeğin kanı alınarak özellikle de hipotriodi (tiroid hormonu azlığı) ve fenilketonüri taraması yapılıyor. Bebeklerin topuğundan alınan kan örnekleri, illerde sağlık müdürlüklerinin şubeleri tarafından toplanıyor. 

İstanbul’da, tüm veriler Hıfzısıhha Merkezi bünyesinde bir araya getiriliyor. Diğer illerde saptanan merkezlere de aynı şekilde kan örnekleri gönderiliyor. Özel hastaneler de bebeklerden örnek alarak hem Sağlık Bakanlığı’na bu verileri gönderiyor, hem de bir kısmı kendi laboratuarlarında bu testleri çalışıyor. Hastalık olasılığı belirlendiğinde, il sağlık müdürlüğü ve testin yapıldığı özel hastaneden aileye bilgi veriliyor. Böylece bebeklerdeki hastalıkların atlanmaması için çifte kontrol yapılıyor.