Uğur Yarın Görücüye Çıkıyor

Hastalıklar
Uşak’ta beyin ölümü gerçekleşen Ahmet Kaya’dan alınan yüzün nakledildiği 19 yaşındaki Uğur Acar, yarın Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’nda yapılacak toplantıyla ilk kez...
EMOJİLE

Uşak’ta beyin ölümü gerçekleşen Ahmet Kaya’dan alınan yüzün nakledildiği 19 yaşındaki Uğur Acar, yarın Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’nda yapılacak toplantıyla ilk kez basının karşısına çıkarak, merak edilen soruları yanıtlayacak.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, ameliyat ekibi ve Uğur Acar’ın ağabeyi Ali Acar’ın da katılacağı toplantıda Uğur Acar, ameliyattan sonra ilk defa kalabalık içine girmiş olacak.

Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve Estetik Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Özlenen Özkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir ay önce geçirdiği ameliyatla tamamen yeni bir yüzle hayatına devam edecek olan Uğur Acar’ın toplum karşısına çıkmaya hazır olduğunu söyledi.

Acar’ın sağlık durumunun ve moralinin çok iyi olduğunu belirten Özkan, enfeksiyon riskinin azalmasından dolayı hastayı basın karşısına çıkarma kararı aldıklarını kaydetti.

Enfeksiyon riskinin eskisi kadar yüksek olmadığını ve bu nedenle kendilerinin de rahat davrandığını dile getiren Özkan, ”Uğur’u maskesiz ve herkesin çok rahat görebileceği bir şekilde basın karşısına çıkaracağız. Risk faktörleri çok yüksek olmadığı için toplantı salonunda sıkı bir önlem almaya gerek duymadık. Çok yakın temas olmasa da herkes Uğur Acar’ı rahatlıkla görüp, konuşabilecek” diye konuştu.

Acar’ın sakallarının yeniden uzadığını ve ikinci tıraş zamanının geldiğini söyleyen Yrd. Doç. Özlenen Özkan, bu akşam ya da yarın sabah yeniden tıraş etmeyi planladıklarını kaydetti.

Acar’ı sadece Türk basının değil, dünya basınının da ilgiyle takip ettiğini ifade eden Özkan, yarın düzenlenecek basın toplantısına yurt dışından da basın mensuplarının katılımını beklediklerini belirtti.

Uğur Acar’ın yüzündeki ödemin iyileştiğini ve servisten dışarıya çıkabildiğini dile getiren Özkan, Acar’ın toplum içine yavaş yavaş karışmaya başlayacağını ve her şey yolunda giderse bir ay sonra da taburcu edeceklerini bildirdi.

-İş için yardımcı olacaklar-

Mustafa Acar’ın, kardeşi Uğur Acar’a hastanede iş imkanı sunulması yönündeki talebini de değerlendiren Özkan, ”Şu an için daha erken ama tabii ki de olabilir, yönetimle konuşulur. Onlar da sıcak bakarsa niye olmasın. İyi olur, bize de yakın olur, mutluluk duyarız” dedi.

Acar’ın yüzünün değişmesiyle artık iş problemi yaşamayacağını ifade eden Özkan, Acar’ın yüzünden dolayı toplum içine giremediğini ancak ameliyat sonrası toplumda daha iyi yer bulacağını, Uğur’u artık daha mutlu bir hayatın beklediğini söyledi.

Uluslararası bilimsel kongrelerde Uğur Acar’ı da konuk edebileceklerini kaydeden Özkan, 2010 yılında Chicago’da düzenlenen kongrede başka bir ülkede yapılan kol ve yüz nakillerinin sunumunun yapıldığını vurguladı. Özkan, ”Öyle bir konsept olursa ve bizden de böyle bir şey beklenirse seve seve zevkle Uğur’u kongreye götürürüz” diye konuştu.

-Çift kol nakli yapılan Atilla Kavdır’ın durumu-

Yrd. Doç. Dr. Özlenen Özkan, çift kol nakli yapılan Atilla Kavdır’ın sağlık durumunun da iyi olduğunu bildirdi. Kavdır’ın normal serviste olduğunu ve böbreğinin de daha iyi olduğunu belirten Özkan, ”her şey yolunda giderse Atilla Kavdır, 10 gün sonra fizyoterapi tedavisi almaya başlayacak” dedi.

Kavdır’ın kollarını henüz hareket ettirmediğini dile getiren Özkan, önce pasif hareketler olacağını ardından aktif hareketlere geçileceğini bildirdi. Kavdır’ın yoğun bakımdan çıktığı için mutlu olduğunu ifade eden Özkan, ”Yoğun bakımda hayat daha zordu, dışarıya çıkmadığı için adapte olamıyordu ve refakatçisi yoktu. Şimdi ise herşeyi yiyebiliyor, yanında eşi var, o yüzden morali de sağlığı da iyi. 10 gün içinde terapiye başlayınca kendini daha iyi hissedecek” diye konuştu.

Özkan, yüz nakli olan Acar ve çift kol nakli yapılan Kavdır’ın biran önce dışarıya çıkmak istediklerini kaydetti.

ahaber.com