Sıcaklardan Korunmak İçin…

Hastalıklar
Yaz boyunca bedenimizi yorgun düşürmemek adına, az ve sık beslenmeye özen göstermek ve öğün atlamamak gerekir. Sıcaklar nedeniyle oluşan iştahsızlığın önüne geçmek ve sindirim sistemini rahatlatmak am...
EMOJİLE

Yaz boyunca bedenimizi yorgun düşürmemek adına, az ve sık beslenmeye özen göstermek ve öğün atlamamak gerekir. Sıcaklar nedeniyle oluşan iştahsızlığın önüne geçmek ve sindirim sistemini rahatlatmak amacıyla hafif ve su içeriği yüksek besinler sıklıkla tercih edilmelidir. Sofralardan salatalar, zeytinyağlı sebze yemekleri ve meyveler eksik olmamalı ve özellikle sıcak havalarda açıkta satılan gıdalardan uzak durulmalıdır. 

Uzmanlar, yaz aylarında artan sıcaklıkların bebek, çocuk, yaşlı ve hamileler ile tansiyon, kalp, şeker gibi kronik hastalıkları bulunan kişilerde sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabileceğini, bunun için de beslenmenin önem taşıdığını hatırlatıyor.

Hafif ve sulu gıdaların yaz aylarında daha çok tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, yaz aylarında vücut direncini artırmak, vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral alımını sağlamak için, her gün birkaç porsiyon meyve ve sebze tüketilmesini tavsiye ediyor. Ayrıca, mercimek, nohut gibi besinlere sofrada yer verilmeli, fırında pişirme, ızgara ve haşlama yöntemleriyle hazırlanan besinler tercih edilmeli.

Yazın vazgeçilmezlerinden olan meyveler, lezzetleri dışında yoğun antioksidan içerikleri nedeniyle de sıklıkla tercih edilmesi gerekiyor. Örneğin karpuz ve kavun vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı oluyor, şeftali cilt sağlığını koruyor, kiraz, vişne ve kırmızı erik gibi meyveler ise içerdikleri biyoaktif öğeler ile kansere yakalanma riskini azaltıyor. 

YAZ AYLARINDA SU TÜKETİMİ 

Yazın, günlük su ihtiyacı diğer mevsimlere göre artan terleme nedeni ile yaklaşık iki katına yani 2,5-3 litreye ulaşıyor. Bu nedenle yazın daha fazla ve sıkça su tüketilmelidir. Sıcaklarda aşırı terleme sonucu vücuttan suyla beraber, sodyum, potasyum gibi mineraller de atıldığı için bu durum halsizlik, nabız zayıflığı, yorgunluk ve dolaşım bozukluklarına yol açabilmektedir. Sıvı kaybını önlemek için günde en az 2-2.5 litre su içmeye özen gösterilmelidir. Suyun yanında asitli ve gazlı içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları, bitki ve meyve çaylarının tercih edilmesi gerekiyor.