Şahdamarına tansiyon pili

Hastalıklar
Tak pili tansiyonun düzene girsin İlaca rağmen tansiyonu düşmeyen kişilere yeni bir umut var. Artık günde dört ilaç aldığı halde tansiyonu düşmeyen hastalarda pil takılarak tansiyon düzenlenebiliyor T...
EMOJİLE

Tak pili tansiyonun düzene girsin

İlaca rağmen tansiyonu düşmeyen kişilere yeni bir umut var. Artık günde dört ilaç aldığı halde tansiyonu düşmeyen hastalarda pil takılarak tansiyon düzenlenebiliyor

Türkiye’de ilk defa Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde uygulanan yöntemle, artık günde alınan 3-4 ilaca rağmen düşürülemeyen tansiyonu bulunan dirençli hipertansiyon hastalarına pil takılarak tansiyonun düzene girmesi sağlanıyor. Geçtiğimiz birkaç yıldır Amerika ve ancak birkaç Avrupa ülkesinde uygulanan yöntem, ülkemizde de ilk defa Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Göktekin ve Kalp Damar Uzmanı Yrd.Doç. Dr. Bekir İnan tarafından uygulandı.

Ameliyatı uygulayan Prof. Dr. Ömer Göktekin, bu yöntemin artık ilaç tedavisine cevap vermeyen hastalar için umut olduğunu söyledi.

Hipertansiyonu tarif edebilir misiniz?

Toplumda sık görülen, tedavi edilmesi gereken ve sinsi bir hastalıktır. Ve herkesin hipertansiyonu aynı değildir. ?

Nasıl önlenir?

Hasta kilo verebilir. Spor yaparsa düşebilir. Bazen de ilaç kullanırız. Bir de dirençli tansiyon diye bir kavram vardır. İlaca rağmen hastanın tansiyonu düşmüyor olabilir. Burada ilaç dışı tedavilere başvuruyoruz.

Nedir bu yöntemler?

Böbrek atar damarlarındaki sinirleri yakarak tansiyonu kontrol altına alıyoruz. Buna Renal Denervasyon adını veriyoruz. Ve yeni bir yöntem olan, hastamızın şahdamarına tansiyonu düzenleyen pil takıyoruz. Şahdamarımızda tansiyonu düzenleyen reseptörler var. Tansiyon yüksekken düşüren, beyne uyarı gönderen bir sistem var. İşte bu sistemi elektrot vasıtasıyla yani pil aracılığıyla uyarıyoruz. Reseptör de tansiyonu aşağı doğru düşürüyor. Tansiyonu yüksek hastalarda, ilaca rağmen tansiyonu düşmeyenlerde, renal denarvasyona rağmen tansiyonu kontrol altına alınamayan hastalarda kullanıyoruz. Bu pil son basamak tedavi olarak uygulanabiliyor.

Pilin süresi nedir?

5-8 yıl arasında değişebilir.

Pil takıldığında ilaç kullanılmıyor mu?

O şekilde değil. Bizim pil taktığımız hastamızın tansiyonu 5 ilaç kullanmasına rağmen 24 seviyesinde. Böyle bir hastamıza pil taktık. Bu hastamız sık sık acil servise başvuruyor. İlacı azaltma denemesi yapacağız ama tansiyonun 17-18’e düşmesi de yeterli. Çünkü ilaç kullanmasına rağmen 24’ten aşağıya inmiyor.

Düzenli uyu, tuzu kes

Beslenme çok önemli bir risk faktörü. Kilo alan, tuzlu yiyenlerde hipertansiyon görülme oranı daha fazladır. Stresli yaşam da hipertansiyon üzerinde etkildir. Düzenli uyumayanların tansiyonu çıkabilir. Hipertansiyonun türleri vardır. Mesela esansiyel hipertansiyon, endokrin bozukluklardan olabilir. Atardamarımızda daralma olabilir. O neden ortadan kalkınca tansiyon da normale gelebilir./yenişafak