Karnınız Ağrıyor Ateşiniz de Varsa…

Hastalıklar
Ancak bunlar "ailevi akdeniz ateşi" hastalığının belirtileri de olabilir. Belirtileri, aniden başlayan karın ve göğüs ağrısı ile ateşlenme.. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. G...
EMOJİLE

Ancak bunlar "ailevi akdeniz ateşi" hastalığının belirtileri de olabilir.

Belirtileri, aniden başlayan karın ve göğüs ağrısı ile ateşlenme..

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülen Hatemi, hastalığın, benzer bulgular gösteren apandisit rahatsızlığı ile karıştırılabildiğini vurgulayarak şöyle konuştu:

"Şiddetli karın ağrısı ve ateş olduğu için apandisitle karışma ihtimali çok yüksek. Hatta yapılan çalışmalarda ailevi akdeniz ateşi hastalarının dörtte biri kadarının daha önce apandisitlerinin alındığı biliniyor"

Ağrıların ataklar halinde tekrarlaması, ailevi akdeniz ateşi hastalığının ayırtedici özelliği.

Gereksiz yere apandisit ameliyatı olmamak için, hekimi doğru bilgilendirmek gerekiyor.

Gülen Hatemi; "Ateşle giden atakların olmadığı, daha önce eklemlerinde kırmızı şişliklerin olup olmadığı ve en önemlisi ve en önemlisi ailelerinde ailevi akdeniz ateşi hastası olup olmadığını sormak lazım. Eğer bunlar varsa bu hastanın ailevi akdeniz ateşi hastası olma ihtimali çok yüksek" dedi.

Ailevi akdeniz ateşi hastalığının zamanında teşhis konması önemli…

Hatemi, tedavide geç kalınması halinde hastanın böbrekleri tehlikeye girdiğini şu sözlerle dile getirdi:

"Amiloidoz dediğimiz vücudun çeşitli organlarında özellikle böbreklerde amiloidoz denen bir maddenin birikimi ile giden bir durum. Ve bu durum ileri aşamalarda böbrek yetersizliğine diyalize ihtiaç duymasına hastanın neden olabiliyor."

Trt.net.tr