İnsanlık Dışı Öneri!

Hastalıklar
Öneri bir parlamento üyesinden geldi. Duyanlar kulaklarına inanamadı. Ama destek verenler de oldu. Afrika ülkesi Svaziland’ın önemli parlamenterlerinden Timothy Myeni,AIDS’le mücadele konf...
EMOJİLE

Öneri bir parlamento üyesinden geldi. Duyanlar kulaklarına inanamadı. Ama destek verenler de oldu.

Afrika ülkesi Svaziland’ın önemli parlamenterlerinden Timothy Myeni,AIDS’le mücadele konferansında önerisini uzun uzun anlattı. Konferanstaki bazı Batılı katılımcılar önce "Yanlış anladık ya da yanlış bir anlatım var" diyerek inanamadı ama Timothy Myeni konuşmasına devam ettikçe harhangi bir yanlış anlaşılma olmadığı net olarak ortaya çıktı.


NAZİ DÖNEMİNİ ANDIRAN ÖNERİ

Timothy Myeni "Ülkede AIDS testi zorunlu hale getirilmeli. Testi pozitif çıkanların kalçasına da uyarı logosu damgası uygulanmalı. Böyelikle herkes, birisiyle birlikte olmadan önce kalçasını kontrol edebilir. AIDS’le mücadele için güvenli cinsellik şart. İşte bu da en kesin yöntem" diyen Timothy Myeni’ye, Svazilanlı katılımcılar destek verdi. Önerisi Svaziland Kralı tarafından da "olumlu" bulundu.

Bunun üzerine alarm durumuna geçen insan hakları örgütleri, dünyanın hiçbir yerinde, Nazi dönemindeki gibi insanların damgalanamayacağını söyleyerek Kral’a mesaj gönderdi.

KRAL ÇİFTE STANDART UYGULADI

17 eşli Svaziland Kralı 3. Maswati de genç kızlardan, en azından 20 yaşına kadar cinsel hayattan uzak durmalarını istedi ama bu çağrının hemen ardından 17 yaşındaki bir genç kızı 17. eş olarak seçince "çifte standart" uygulamakla eleştirildi.

Dünyanın dört bir yanındaki AIDS’le mücadele dernekleri ve insan hakları örgütleri ise Nazi dönemini andıran bu öneriyi kınadı.