Havuza girmeden önce dikkat edin!

Hastalıklar
Sıcakların başlamasıyla birlikte vatandaşların serinlemek için havuzlara akın ettiğini belirten Dr. Muzaffer Polat, girilen havuzların temizliğine dikkat edilmesi gerektiği uyarısında bulundu. SERİNLE...
EMOJİLE

Sıcakların başlamasıyla birlikte vatandaşların serinlemek için havuzlara akın ettiğini belirten Dr. Muzaffer Polat, girilen havuzların temizliğine dikkat edilmesi gerektiği uyarısında bulundu.

SERİNLEMEK İÇİN DENİZ TERCİH EDİLMELİ

Polat, “Serinlemek için girilen havuzlarda gerekli hijyenik temizliğin yapılmaması tehlike saçan salgın hastalıklara yol açabiliyor. Halka açık havuzlarda bilhassa çocuk ölümlerine neden olabilecek salgınlar olabilir. Serinlemek için deniz tercih edilmelidir.

Yapılan araştırmalarda havuz suları örneklerinde dizanteri ve ishal başta olmak üzere bulaşıcı olan çeşitli sindirim ve deri hastalığı mikropları görülmüştür. Bunun önlenmesi için havuzların günde en az 2 defa antiseptiklerle temizlenmesi gerekmektedir. Havuzların su devir daimini yapan sistemlerinin tıkanmaması için mutlaka kontrollerinin yapılması lazım” dedi.

Serinlemek için havuza giren vatandaşların su yutmamasına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Dr. Polat, havuz öncesinde ve sonrasında mutlaka duş alınması gerektiğini söyledi.

Haber365