Ev tozu göz alerjisi yapıyor

Hastalıklar
Normal şartlarda zararsız olan ev tozu, polen ya da tüy gibi maddeler bazı bünyelerde reaksiyon geliştirerek göz alerjisine neden olabiliyor. Göz alerjilerinin tedavilerinin büyük bir titizlikle gerçe...
EMOJİLE

Normal şartlarda zararsız olan ev tozu, polen ya da tüy gibi maddeler bazı bünyelerde reaksiyon geliştirerek göz alerjisine neden olabiliyor. Göz alerjilerinin tedavilerinin büyük bir titizlikle gerçekleştirilmesi sağlık açısından büyük önem taşıyor.

Dünya nüfusunun yüzde 20-35’ini etkileyen alerjik hastalıklar, Türkiye’de yüzde 20’ye ulaşan sıklıkta görülüyor. Ve bu alerjik belirtilerin yüzde 70’i gözlerde ortaya çıkıyor. Alerjiler konjonktivit (göz yangısı) ve astım gibi başka sorunları da tetikleyebiliyor. Burun ve göz alerjilerinin birleşimi ise rinokonjunktivit denilen hastalığın oluşmasına neden oluyor. Acıbadem Bursa Hastanesi Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Murat Moray, kaşıntı, sulanma ve çapak oluşumuna neden olan göz alerjisinin tehlikelerine dikkat çekti.

KONTROL ALTINA ALINAMAYAN ALERJİLER ÖLÜME BİLE NEDEN OLABİLİYOR

Dr. Moray, şu bilgileri verdi: “Gözler ve solunum yolları ile temas eden alerjenler çoğunlukla havada bulunuyor. Polenler, küfler, toz, tüy gibi materyaller havadan gelen alerjenler olarak sayılabiliyor. Böylelikle vücudumuza hava yolu ile kolaylıkla giriş yapabiliyor, aslında zararlı olmayan bu maddeler yabancı olarak algılanarak bir tepki ile karşılaşıyorlar. Böylelikle alerjik reaksiyon dediğimiz tablo ile karşı karşıya kalınıyor. Alerjik reaksiyon hiç de masum olmayan ve kontrol altına alınamazsa ölümcül tablolarla sonuçlanabilen bir rahatsızlıktır. Yiyecekler ya da böcek sokmaları ve ısırmaları gibi diğer alerji nedenleri havadan gelen alerjenler gibi gözleri doğrudan etkilemiyor. Bazı kozmetikler ve antibiyotikli olan göz damlaları gibi ilaçlara karşı da göz alerjileri ortaya çıkabiliyor.”

ALERJİYE NEDEN OLAN MADDELERDEN KAÇINMAK GEREKİYOR

En yaygın tedavinin, alerjiye neden olan maddelerden kaçınmak olduğunu ifade eden Moray, şöyle devam etti: “Örneğin, yaşam alanlarımızda aşırı toz oluşumunu engellemek; tüylü hayvan, halı, oyuncak gibi materyalleri çevremizden uzaklaştırmak; polen mevsiminde daha çok kapalı mekanlarda kalmak ve mümkünse filtreli sistemlerle hava temizleyici cihazlar kullanmak; gözleri saran güneş gözlükleri takmak; araç kullanırken camları kapalı tutarak; filtreli klima sistemlerini çalıştırmak gibi basit yöntemler arasında sayılabiliyor. Eğer gözlerdeki alerjiye neyin neden olduğunu bilmiyorsak ya da onlardan uzak durma şansımız yok ise ilaç tedavisine başvurmak gerekiyor; bunun için ise öncelikle mutlaka bir göz hastalıkları uzmanına başvurmalı ve tavsiyelere göre hareket etmek gerekiyor. Bununla ilgili olarak doktorunuzun tavsiye edeceği göz damlaları ve çeşitli diğer ilaçlar rahatlamanızı sağlıyor.”

GÜNLÜK LENSLER TERCİH EDİLİYOR

Kontakt lenslerin alerji mevsiminde gözleri rahatsız edebileceğini ifade eden Moray, “Havadan gelen alerjen maddeler doğrudan kontakt lenslerinize yapışarak sizi rahatsız edebiliyor. Alerjenler doğal gözyaşı ve yapışkan göz salgısı üretiminizi de artırabiliyor, böylece yapışkan göz salgısı kontakt lenslerinizin üzerinde birikerek rahatsızlık verebiliyor. Belirtilerinizi hafifletebilecek ve kontak lenslerinizin temiz kalmasını sağlayacak göz damlalarını kullanmanız tabi ki yine doktorunuzun tavsiyesi ile uygun olacaktır; zira bazı damlalar lenslerin rengine ya da yapısına zarar verebiliyor. Bir diğer seçenek de günlük kullan-at tabir edilen lensler. Çünkü bu lenslerde, alerji ile ilişkili rahatsızlıklara sebep olan ve zamanla meydana gelen rahatsızlık verici birikintiler oluşmuyor.” şeklinde konuştu.

KENDİNİZİ TEST EDİN

Moray, kendisinde göz alerjisi olabileceğini düşünenlerin şu testi uygulamalarını tavsiye etti:

-Aile bireylerinizde alerji var mı?

-Gözlerinizde özellikle de polen mevsimi olan ilkbaharda sık kaşıntı oluyor mu?

-Daha önce konjonktivit teşhisi aldınız mı?

-Tüylü hayvanlara karşı alerjiniz var mı?

-Hapşırma, öksürme ya da burun tıkanıklığınızı kontrol altına almak için sık sık ilaç almaya ihtiyaç duyuyor musunuz?

-Polen mevsiminde gözlerinizde kızarıklık ya da kaşıntı oluyor mu?

-Çeşitli kozmetiklerin kullanımında gözleriniz kaşınıyor ya da sulanıyor mu?

Eğer sorulara birden çok evet cevabı veriyorsanız, göz alerjiniz olabilir. Danışmak için göz doktorunuzdan mutlaka randevu alın.”