Burun kanaması nasıl durdurulur?

Hastalıklar
  Sağlıklı yetişkinlerde daha az görülmekle birlikte, ileriki yaşlarda tekrar sıklaşmaya başlayabilir. Alışılmış teknikler kullanılarak burun kanamasını ev ortamında tedavi etmek ve durdurmak gen...
EMOJİLE

 

Sağlıklı yetişkinlerde daha az görülmekle birlikte, ileriki yaşlarda tekrar sıklaşmaya başlayabilir. Alışılmış teknikler kullanılarak burun kanamasını ev ortamında tedavi etmek ve durdurmak genellikle mümkün olabilir.Burun kanaması, burun içindeki kılcal damarların çatlamasıyla meydana gelir. Burun veya başa alınan bir darbeden, üst üste hapşırmaktan, burnu karıştırmaktan ve sümkürmekten kaynaklanabilir. Üst solunum yolu enfeksiyonu da burun damarlarında hassasiyete yol açabilir. Kapalı yerlerdeki ısıtma sistemleri de, mukoza zarını kurutup damarları etkileyerek burun kanamasına neden olabilir. Burun kanaması nadiren de yüksek tansiyon veya pıhtılaşma bozukluğu gibi başka bir rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkar.

Burun Kanamasından Korunma Yolları

Tekrarlayan burun kanamalarından şikayetçiyseniz, kılcal damar duvarlarını güçlendirmek için C vitamini ve flavonoid içeren yiyeceklerden daha bol tüketin.

Burun Kanaması Tedavisi

Bitkisel ilaçlar

– Burnunuza ve ensenize, seyreltilmiş cadı fındığı ile ıslatılmış soğuk kompres uygulayın.

– Pamuğu aynısafa tentürüne batırarak burnunuzun altına tutun.

Homeopati

Ferrum Phosphoricum: Burnunuz kanamaya eğilimliyse, bir ay boyunca her gün kullanın.

Phosphorus: Ani ve aşırı kanamalar için.

İlkyardım

– Dik oturun ve hafifçe öne eğilin. Ağzınızdan nefes alarak 10-15 dakika boyunca burnunuzu sıkın.

– Eğer basınç uygulamakta güçlük çekiyorsanız, iki tahta spatula alarak etraflarına lastik bir bant takın (mandal gibi) Sonra bununla burnunuzu sıkın.

– Yavaşça burun deliklerinizi serbest bırakın. Eğer kanama durmadıysa 10 dakika daha sıkmaya devam edin.

– Kanama durduğu zaman, kurumuş olan kanı ılık suyla hafifçe temizleyin./kadın&kadın