Baharla Gelen Tehlikeye Dikkat!

Hastalıklar
Rüzgarlı havalarda polen tehlikesinin arttığını belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doktoru Hüseyin Cem Öcal, “Baharda polenler atmosfere yayılır ve alerjik reaksiyonlarda artışa neden olur. ...
EMOJİLE

Rüzgarlı havalarda polen tehlikesinin arttığını belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doktoru Hüseyin Cem Öcal, “Baharda polenler atmosfere yayılır ve alerjik reaksiyonlarda artışa neden olur. Bu etki rüzgarlı havalarda daha belirgindir. En tipik bahar alerjisi alerjik rinit şeklinde görülür. Alerjik rinit, burun mukozasının alerjik kökenli iltihabıdır ve alerjik yatkınlığı olanlarda görülür” dedi.

Alerjik rinitin iki tipi var. Mevsimsel alerjik rinit, yani saman nezlesi. Bu rinit, belirli mevsimlerde ve en sık polen alerjisine bağlı olarak ortaya çıkar, polen kaynağı ise ağaçlar, çimen ve otlardır. Perennial alerjik rinit, yani yıl boyu devam eden rinitte ise en önemli alerjen ev tozu akarlarıdır.

ÇOCUK ELİNİ SIK SIK BURNUNA GÖTÜRÜYORSA…
Burun tıkanıklığı, burun akıntısı, burunda kaşıntı, hapşırma, göz sulanması, kızarması ve gözaltlarında morarma görülür. Çocuklarda burun tıkanıklığı da ortaya çıkabilir, bu durum kendini, gece huzursuz uyuma, ağızdan nefes alma ve horlama şeklinde gösterebilir. Alerjik rinitli çocuklarda sık üst solunum yolu enfeksiyonu ve orta kulak enfeksiyonu, alerjik göz nezlesi gibi bulgular da görülebilir. Çocuklar sık sık ellerini burunlarına sürterek kaşıma hareketi yaparlar, buna “alerjik selam” denir. Çok ağır bir hastalık olmamasına rağmen bu şikayetler çocukları son derece rahatsız edebilir.

ANNE-BABASINDA ALERJİ OLANLAR DAHA ÇOK ETKİLENİYOR

Alerjik rinitin genellikle alerji eğilimi olan, atopik bireylerde bulunduğunu belirten Dr. Öcal, sorundan korunmak için alınacak önlemler hakkında ise şu bilgileri verdi: "Atopik bireylerde egzama ve astım gibi alerjik hastalıkların görülme sıklığı alerjik olmayanlara göre daha fazladır. Alerjik rinit ve diğer alerjik hastalıklar, ailesinde alerjik hastalık öyküsü olan bireylerde daha sık görülür. Anne ve babanın eğer alerjik bir hastalığı varsa çocuklarında da olma ihtimali yüksektir. Alerjik rinit ayrıca astım alevlenmelerini de tetikleyebilir.

ÇOCUĞUNUZU ALERJENLERDEN KORUYUN

Alerjik nezlede tedavisinde esas, tüm alerjilerde olduğu gibi alerjinin saptandığı maddeden uzak durulmasıdır. Bu alerjeni saptamak için testler gerekebilir. Bu mümkün değil veya önlemlerle kontrol altına alınamıyorsa ilaç tedavisi uygulanabilir. Alerji şurupları ve burun spreyleri kullanılabilir.

ALERJİK RİNİTİ OLAN ÇOCUKLAR İÇİN ÖNERİLER

• Evinizin camlarını polen mevsiminde kapalı tutun.
• Polen yoğunluğunun olduğu saatlerde, özellikle sabah saatlerinde çocuğunuzu dışarı çıkarmamaya özen gösterin. Dışarı çıkmanız gerekliyse de koruyucu maske takın. Dışarıda oyunlar oynamak, parkta vakit geçirmek gibi eylemlerden kaçının.
• Evin içinde havalandırma sistemleri ve hava filtreleri kullanın. Klimalarda kullanılan filtreleri sık değiştirin. Hava değişimini içeride bulunan havayı kullanarak temizleyen, dışarıdaki havayı kullanmayan özel klimaları tercih edin.
• Eve girince çocuğunuzun banyo yapmasına özen gösterin veya kıyafetlerini çıkarın.
• Polen mevsiminde giysilerinizi açık havada kurutmayın.
• Polen mevsiminde arabada giderken pencereleri kapalı tutun.
• Sigara içilen ortamlarda bulunmayın.

Ntvmsnbc