Çay sevenlere uyarı! Çayda boya hilesi

Sağlık
Sürekli tükettiğimiz çaydaki boya maddesi, soğuk su deneyiyle çok kolay tespit ediliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı‘nın ürünlerinde ilaç etken maddesi ilave edildiğini tespit ettiği firmalar arası...
EMOJİLE

Sürekli tükettiğimiz çaydaki boya maddesi, soğuk su deneyiyle çok kolay tespit ediliyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı‘nın ürünlerinde ilaç etken maddesi ilave edildiğini tespit ettiği firmalar arasında bazı çay şirketlerinin de yer alması üzerine çaydaki gıda boyası hilesine karşı tüketicileri uyaran uzmanlar, bu hilenin basit bir soğuk su deneyiyle anlaşılabileceğini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 229 firmaya ait 386 parti ürünü 14 Ocak 2020’de kamuoyu ile paylaştı. Bu ürünler arasında sudan sonra en fazla tüketilen içeceklerin başındaki çay da yer alıyor. Bazı çay firmalarının ürünlerinde, ilaç etken maddesi ve gıda boyası tespit edildi. Kalitesiz ürünlere boya katılarak iyi dem veriyor izlenimi uyandırıp çayın kaliteli görünmesinin amaçlandığı hile ilgili uzmanlar, tüketicileri dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

“Soğuk su deneyi”

İki çay bardağı soğuk sudan birine orijinal çay dökülürken diğer soğuk su bardağına katkı maddeli çay dökülüyor. Bir süre sonra katkı maddeli çayın içindeki boya kendini soğuk suya salarak suyun renginin değişmesine neden oluyor. Bu da çayın deminin iyi göründüğü konusunda vatandaşları kandırıyor. Genellikle kaynar suda iki çayda rengini suya verdiği için sıcak suda bu anlaşılmıyor.

Orijinal çay ise soğuk suya rengini vermemektedir.

 

KAYNAK: YENİ AKİT

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme