C Vitamini

Sağlık
İnsan vücudunda üretilemediği için gıdalarımızla devamlı dışarıdan almak zorunda olduğumuz, suda çözünen hayati bir vitamin. Ne kadara ihtiyacın var ? Dengeli beslenirseniz, yeterince C vitamini almak...
EMOJİLE

İnsan vücudunda üretilemediği için gıdalarımızla devamlı dışarıdan almak zorunda olduğumuz, suda çözünen hayati bir vitamin.

Ne kadara ihtiyacın var ?

Dengeli beslenirseniz, yeterince C vitamini almak oldukça kolaydır. Yetişkin kadınların (hamile ve emzirenler hariç) günde 75 miligram C vitaminine ihtiyacı vardır; erkekler, 90 miligram. Sadece 1/2 bardak çiğ kırmızı dolmalık biber veya 3/4 bardak portakal suyu bunu karşılar. Vücudunuz C vitamini üretmez veya depolamaz, bu nedenle onu her gün besinler ile almalısınız.

Kim Yetersiz Kalıyor ?

En olası kişiler arasında genel olarak kötü beslenenler, böbrek hastalığı olanlar, diyalize girenler, ağır içki ve sigara içenler yer alıyor. Sigara içtiğinizde oluşan serbest radikallerin neden olduğu hasarın onarılmasına yardımcı olmak için günde fazladan 35 miligram C vitaminine ihtiyacınız olacaktır. Yeterli C vitamini almıyorsanız, belirtileri 3 ay içinde fark edeceksiniz.

Yavaş Yara İyileşmesi

Yaralandığınızda C vitamini iyileşmede rol oynar. Vücudunuzun, cildin onarılmasının her aşamasında rol oynayan bir protein olan kolajen yapmak için de buna ihtiyacı vardır. C vitamini, enfeksiyonla savaşan bir tür beyaz kan hücresi olan nötrofillerin iyi çalışmasına da yardımcı olur.

Diş eti kanamaları, burun kanamaları, morluklar

C vitamini kan damarlarınızı sağlıklı tutar ve kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. Kolajen sağlıklı dişler ve diş etleri için de gereklidir. Bir çalışmada, diş eti hastalığı olan ve 2 hafta boyunca greyfurt yiyen kişilerin diş etlerinin düzeldiği gösterilmiştir.

Kilo almak

İlk araştırmalar, düşük C vitamini seviyeleri ile yüksek miktarda vücut yağı, özellikle de göbek yağı arasında bir bağlantı bulmuştur. Bu vitamin aynı zamanda vücudunuzun enerji için yağları yakmasına da katkı sağlar.

Kuru, Kırışık Cilt

Bol miktarda C vitamini içeren sağlıklı bir diyet uygulayan kişiler daha pürüzsüz ve yumuşak bir cilde sahip olurlar.

Olası bir neden: C vitamini bir antioksidan olduğundan cildinizi serbest radikallerden korumaya yardımcı olur. Serbest radikaller yağları, proteinleri ve hatta DNA’yı parçalayarak cilt dahil, organ ve dokularımıza zarar verir.

Yorgun ve Huysuz Hissedersiniz

Bir çalışmada, C vitamini düzeyi düşük olan 7 erkekten 6’sı kendilerini yorgun ve sinirli hissettiklerini söyledi. Bu bir bağlantıya işaret ediyor olabilir, ancak bunda başka şeyler de rol oynayabilir. 141 ofis çalışanıyla yapılan bir başka araştırmada, C vitamini tüketmenin, özellikle başlangıç seviyeleri daha düşük kişilerde, 2 saat içinde kendilerini daha iyi hissetmelerini sağladığı bulunmuştur. Daha sonra bu etki günün geri kalanında devam etmektedir.

Zayıf Bağışıklık

C vitamininin bağışıklık sisteminizle ilgili birçok görevi olduğundan, eksikliğinde hastalanma olasılığınızın daha yüksek olduğunu ve iyileşmekte zorluk çekebileceğinizi öğrenmek sizi şaşırtmamalı. C vitamininin zatürre ve mesane enfeksiyonları gibi hastalıklardan korunmanıza yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar da vardır. Hatta kalp hastalığı ve bazı kanser türlerine yakalanma olasılığınızı bile azaltabilir.

Görme kaybı

Yaşa bağlı makula dejenerasyonunuz (AMD) varsa, C vitamini ve diğer antioksidanlar ve bazı mineraller olmadan durum daha da hızlı kötüleşebilmektedir. Gıdalardan yeterli miktarda C vitamini almak kataraktı önlemeye yardımcı olabilir ancak bu ilişkiyi daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var.

……

Sebze ve meyve tüketmek beslenmenizin bir parçası olmalıdır. Özellikle bu mevsimde portakal, mandalin, greyfurt, nar, elma gibi meyveleri daha çok tüketerek ihtiyacımız olan C vitaminini alır ve kışı daha sağlıklı geçirebiliriz.