Burun Törpüleme Ameliyatı Diğer Burun Ameliyatlarından Farklı Mıdır?

Sağlık
Teknolojinin ve tıbbın gelişmesi sayesinde insanların doğuştan veya sonradan ortaya çıkan sorunlarına çözüm bulmak adına arayışa geçtiklerini söyleyebiliriz. Burun estetiği; her yaştan insanın tercihi...
EMOJİLE

Teknolojinin ve tıbbın gelişmesi sayesinde insanların doğuştan veya sonradan ortaya çıkan sorunlarına çözüm bulmak adına arayışa geçtiklerini söyleyebiliriz. Burun estetiği; her yaştan insanın tercihi olan bir operasyondur. İnsanlar; doğum kusurunun düzeltilmesi veya yaralanma dolayısıyla oluşan deformitelerin onarılması adına burunlarının fiziksel görünümünü iyileştirmek isterler. Bunun yanı sıra, solunum güçlüklerini ortadan kaldırmak ve daha iyi nefes almak adına da burun estetiği operasyonuna başvurulur.

Burun ile ilgili popülerliğini her geçen gün artıran operasyonlardan birisi de burun törpüleme!

Burun Törpüleme Nedir?

Bir diğer adının burun kemeri törpüleme olduğunu söyleyebiliriz. Burun kemerinin cerrahi bir operasyon ile tıraşlanması olarak bilinir. Burun törpüleme sırasında burundaki kemer aşındırılarak küçültülür. Bunun yanı sıra, burun sırtındaki çıkıntılı ve pürüzlü alanların düzleştirilmesi de söz konusudur.

Burun sırtı kısmını meydana getiren kemik ve kıkırdak dokunun kemer oluşturması ciddi bir sorundur. Bu durumdan kurtulmak adına ivedilikle cerrahi operasyona ihtiyaç duyulur. Burun törpüleme ameliyatı; burnun diğer kısımlarına hiçbir şekilde dokunmadan yalnızca kemer kısmının törpülenmesi olarak da bilinir. Bu işlem; geçmiş yıllarda törpü vb cihazlarla yapılıyordu. Ancak, güncel tarih itibariyle, ultrasonik rinoplasti tekniğinden yararlanılır. Bu teknik ile kemik ve kıkırdağa çok daha rahat bir şekilde şekil verilir. Ayrıca, ultrasonik rinoplasti ile yalnızca burun törpülenmesi söz konusu değildir. Buna ek olarak, burnun şekillendirilmesi de mümkündür. Bir başka deyişle, burun kenarlarındaki kemik ve kıkırdak dokuya ses dalgalarından da yardım alınarak herhangi bir travma yaratmadan en iyi şekil verilir.

Burun Törpüleme Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Burun törpüleme ameliyatı sayesinde insanlar tam da hayal ettikleri gibi bir burun görünümüne sahip olabilirler. Ancak, bu işlemin herkes için uygun olup olmadığı merak ediliyor. Burun törpüleme ameliyatı geçirmek isteyenlerin en az 18 yaşında olmaları gerekir. Bir başka deyişle, ergenlik döneminin tamamlanması şarttır. Bunun yanı sıra, kişinin herhangi bir fiziksel veya sağlık sorununun olmaması da önemlidir. Birçok insanın kemerli bir burun yapısı vardır. Söz konusu burun yapısından şikayet eden insanlar; burun törpüleme ameliyatı ile bu durumdan kurtulabilirler.

Burun törpüleme ameliyatı; yukarıdaki şartları taşıyan herkes için uygun olsa da kişinin beklentilerinin gerçekçi olması da önem taşır. Bir başka deyişle, kişinin nasıl bir buruna sahip olmak istediğini doktoruyla paylaşması gerekir. Hasta ve doktor arasındaki iletişim son derece önemlidir. Burun şekli üzerinde anlaşma sağlanmalıdır.

Burun törpüleme ameliyatı; nefes almakta zorluk çeken kişiler için de en doğru çözümdür. Ayrıca, burun ile ilgili diğer operasyonlarla beraber uygulanması da mümkündür.

Burun Törpülemenin Avantajları Nelerdir?

Burun törpüleme ameliyatının faydaları herkes tarafından merak ediliyor.

  • Her şeyden önce, diğer burun estetiği operasyonlarına kıyasla çok daha basit bir işlem olduğunu söylemeliyiz. Bilhassa burun kemeri büyük olan kişiler; ciddi bir burun ameliyatı yerine burun törpüleme işlemine başvurarak süreci daha iyi bir şekilde atlatırlar.
  • Burun törpüleme ameliyatı sayesinde burun profili çok daha estetik bir hale getirilir. Ayrıca, sonuçların kalıcı olduğunu da söylemeliyiz.
  • Operasyonun ardından ortaya çıkması muhtemel burun ucu düşüklüğü veya uzunluğu ya da burun eğriliği gibi durumlar ortadan kaldırılır.
  • Birçok burun estetiği operasyonunun ardından göz çevresinde şişliklere ve morluklara rastlanır. Ancak, burun törpüleme ameliyatı sonrasında oluşan morluklar ve şişlikler kesinlikle ciddi değildir.
  • Her cerrahi operasyon sonrasında olduğu gibi burun törpüleme işleminin ardından da hastanın birtakım ağrılarla baş başa kalmasına rastlanabilir. Fakat, bu ağrılar ciddi değildir. Basit bir ağrı kesici takviyesi ile ortadan kaldırılabilecek türden ağrılardır.
  • Burun estetiği operasyonları beraberinde ciddi bir iyileşme süreci getirir. Bir başka deyişle, hastanın kendisini uzun süre kötü hissetmesine rastlanır. Ayrıca, yeni burun görünümü hemen ortaya çıkmayabilir. Fakat, burun törpüleme ameliyatının iyileşme süresi oldukça kısadır.

Burun törpüleme; yukarıdaki avantajlarından dolayı sıklıkla tercih edilen bir operasyon haline gelmiştir.

Burun Törpülemenin Yaşı Var Mıdır?

Burun törpüleme ameliyatı; avantajları ve etkisi ile öne çıkan bir operasyondur. Ancak, her yaştan insanın bu operasyon için uygun olup olmadığı merak edilir. Bu noktada, bu ameliyatı geçirmek isteyenlerin en az 18 yaşında olmaları gerektiğini söyleyebiliriz. Bir başka deyişle, kişinin burun ve yüz yapısının oturmuş olması gerekir.

Herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişiler; burun törpüleme ameliyatı ile hayal ettikleri burun şekline kavuşurlar. Uzmanlar; yaş sınırının olduğunu da dile getirirler. Kadınlarda 18, erkeklerde 22 yaş sınırı söz konusudur. Ancak, hastanın genel vücut sağlığını olumsuz etkileyen bir durum olduğu takdirde daha erken yaşlarda da gerçekleştirilebilecek bir operasyon olduğunu söyleyebiliriz.

Burun Törpüleme ve Diğer Burun Ameliyatlarının Farkı

Burun estetiği operasyonları; yıllardan bu yana yapılır. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi burun estetiği operasyonlarının iyileşme süreci uzundur. Burun törpüleme ameliyatı sırasında yalnızca burun kemerinin törpülenmesi söz konusudur. Bu yüzden, bu ameliyatın hem kısa sürdüğünü hem de son derece basit bir işlem olduğunu söyleyebiliriz.

Birçok burun estetiği operasyonunda burun kemiğinin tamamen kırılarak yeniden yapılması söz konusudur. Ancak, burun törpüleme ameliyatında burun kemiğinin törpülenmesi dışında farklı bir işleme gerek duyulmaz. Son olarak, kemer probleminden kurtulmak adına hali hazırda ameliyat dışında farklı bir seçeneğin bulunmadığını söyleyebiliriz.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme