Yüz ve Kol Naklinin Önü Açıldı!

Bilimsel Çalışmalar
Ulusal Organ ve Doku Koordinasyon Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gültekin Süleymanlar, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın, kol, yüz ve doku naklinin önünü açan Kompozit Doku Nakli Yönergesi’ni onayladığ...
EMOJİLE

Ulusal Organ ve Doku Koordinasyon Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gültekin Süleymanlar, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın, kol, yüz ve doku naklinin önünü açan Kompozit Doku Nakli Yönergesi’ni onayladığını bildirdi. Süleymanlar, yönerge ile daha önce özel izinli yapılan nakillerin bedelinin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanacağını belirtti.

Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü Müdürü ve Ulusal Organ ve Doku Koordinasyon Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gültekin Süleymanlar, geçen yıl Ekim ayında Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın özel izniyle gerçekleştirilen kol naklinin önünü açan Kompozit Doku Nakli Yönergesi’nin onaylandığını söyledi. Kol, yüz, bacak, iç organlar, el gibi uzuvların naklinin önünü açan ve yapılan bu nakillerin bedelinin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmesini sağlayacak yönergenin, Bakan Akdağ’ın onayından çıktığını ifade eden Süleymanlar, şunları kaydetti:

”Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yüz ve kol naklinin önünü açan kompozit doku nakli yönergesini onayladı. Bu şekilde önemli bir mevzuat eksiliği de giderilmiş oldu. Bundan sonra daha fazla insanımıza bu tedaviyi ulaştırma imkanımız olacak. Bu keyifli ve mutlu haberi sizinle paylaşmaktan mutlu oluyorum. Yönergede kol, el, bacak, yüz, iç organlarının naklinin önü açılıyor, bu, nakilde önemli bir kilometre taşıdır. Dünyada da bu konuda pek çok ülkeden ilerideyiz. Bu konuda mevzuatı olan ülke sayısı parmakla sayılabilecek kadar az diyebiliriz. Bu bizim bu konuya ne kadar önem verdiğimizin göstergesi.”

-ÖZEL İZNE GEREK KALMADI-
Artık özel izne gerek kalmadan kol, yüz gibi nakillerin rahatlıkla yapılabileceğini bildiren Prof. Dr. Süleymanlar, ”Artık bu tedavinin yolu açılmış oluyor. Artık özel müsaadeye gerek kalmadan yönerge çerçevesinde, koşullarını, altyapısını, sağlamış hastanelerde, bilimsel yeterliliği kanıtlanmış arkadaşlar tarafından bu ameliyatlar yapılabilecek. Bunun da bedeli sosyal güvenlik kurumu tarafından karşılanmış olabilecek. Mevzuat olmadığı için bizim üniversitemizde yapılan ilk çift kol naklinin masrafı Akdeniz Üniversitesi tarafından karşılanmıştı” diye konuştu.

Yönergenin sadece kol naklini değil, bacak, yüz ve iç organları da kapsadığını vurgulayan Süleymanlar, ”Bu konuda yolu açtık. Çok sayıda insana, sakat ve kısıtlı olan insana mevzuat yönünde tedavi uygulanabilecek. Bu nakil de önemli bir kilometre taşıdır. Bu müjdeyi verirken bu konunun mimarlarına, Ömer Özkan hoca başta olmak üzere teşekkür etmek istiyorum” dedi.

-NAKİL MASRAFLARINI SGK KARŞILAYACAK-
Ekim ayında Türkiye’de ilk kez yapılan çift kol naklinin dünya gündemine düştüğünü, özel izinle yapılan ameliyatın bu konudaki mevzuat eksikliğini de gündeme getirdiğini kaydeden Süleymanlar, Sağlık Bakanlığı’nda, hızlı bir çalışma ile bir kaç hafta sonra bilim kurulu oluşturularak çalışma başlatıldığını, bu yapılırken de konunun bilimsel, hukuksal, etik ve psikolojik yönünün değerlendirilerek taslağın hazırlandığını söyledi.

Yönerge olmadan bu ameliyatların ödemesinin sosyal güvenlik kuruluşu tarafından yapılamadığını vurgulayan Süleymanlar, ”Yönerge olmadan bunun ödemesi de olmuyordu, bunlar çok maliyetli tedaviler” dedi.

Çift kol nakli yapılan Cihan Topal’ın elini çok iyi kullanır halde olduğunu belirten Süleymanlar, şu bilgileri verdi:

”Diğer vakalardan daha ileri bir gelişme gösterdiğini gördük. Belli ağırlıktaki objeyi rahatlıkla tutabiliyor. Bu bizi umutlandırdı, diğer çalışmalar için bu motivasyon yaratıyor. Dünyadaki diğer örneklerinden daha güzel gelişme gösterdi.”

Haber365