Kan Türleri Nelerdir?

Bilimsel Çalışmalar
Herkesin kanı aynı temel parçalardan oluşsa da, mevcut kan türlerinde çok fazla çeşitlilik vardır. Sekiz farklı kan türü vardır ve sahip olduğunuz tür, ebeveynlerinizden miras aldığınız genlere bağlıd...
EMOJİLE

Herkesin kanı aynı temel parçalardan oluşsa da, mevcut kan türlerinde çok fazla çeşitlilik vardır. Sekiz farklı kan türü vardır ve sahip olduğunuz tür, ebeveynlerinizden miras aldığınız genlere bağlıdır.

Çoğu insanda yaklaşık 4-6 litre kan bulunur. Kanınız, plazma adı verilen bir sıvı içinde yüzen farklı türde hücrelerden oluşur:

Kırmızı kan hücreleriniz vücudunuzdaki çeşitli dokulara oksijen sağlar ve karbondioksiti uzaklaştırır.

Beyaz kan hücreleriniz istilacıları yok eder ve enfeksiyonla savaşır.

Trombositleriniz kanınızın pıhtılaşmasına yardımcı olur.

Plazmanız proteinlerden ve tuzlardan oluşan bir sıvıdır.

Kanınızı başkasınınkinden farklı kılan şey, antijenler ve antikorlar olarak adlandırılan protein moleküllerinin benzersiz kombinasyonudur.

Antijenler kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde yaşar. Antikorlar plazmanızda.

Kanınızdaki antijen ve antikorların kombinasyonu kan grubunuzun temelini oluşturur.

Farklı Kan Türleri

Sekiz farklı kan grubu vardır:

A pozitif: Bu en yaygın kan türlerinden biridir (ABD nüfusunun %35,7’sinde vardır). Bu tip bir kişi yalnızca A pozitif veya AB pozitif olan kişilere kan verebilir.

A negatif: Bu nadir türe sahip biri, A veya AB kan grubuna sahip herkese kan verebilir.

B pozitif: Bu nadir tipe (%8,5) sahip olan biri yalnızca B pozitif veya AB pozitif olan kişilere kan verebilir.

B negatif: Çok nadir görülen bu türe (%1,5) sahip bir kişi, B veya AB kan grubuna sahip herkese kan verebilir.

AB pozitif: Bu nadir kan grubuna (%3,4) sahip kişiler her türden kan veya plazma alabilir. Evrensel alıcılar olarak bilinirler.

AB negatif: Bu en nadir kan grubudur; ABD nüfusunun yalnızca %0,6’sında bulunur. Bu kan grubuna sahip olan biri “evrensel plazma donörü” olarak bilinir çünkü bu tip plazmayı herkes alabilir.

O pozitif: En yaygın kan gruplarından biridir (%37,4). Buna sahip biri kan grubu pozitif olan herkese kan verebilir.

O negatif: Bu nadir kan grubuna sahip olan (%6,6) herhangi bir kan grubuna sahip herkese kan verebilir.

Dört ana kan grubu, iki spesifik antijene (A ve B) sahip olup olmamanıza bağlıdır. Doktorlar buna ABO Kan Grubu Sistemi adını verir.

Grup A, A antijenine ve B antikoruna sahiptir.

B grubunda B antijeni ve A antikoru bulunur.

AB grubunda A ve B antijenleri bulunur ancak ne A ne de B antikorları yoktur.

Grup O, A veya B antijenlerine sahip değildir ancak hem A hem de B antikorlarına sahiptir.

Üçüncü tür antijene Rh faktörü denir. Bu antijene ya sahipsinizdir (yani kan grubunuz “Rh+” ya da “pozitif”tir) ya da yoktur (yani kan grubunuz “Rh-” ya da “negatif”tir).

Kan Grubunun Önemi

Kan grupları 1901 yılında Avusturyalı bilim adamı Karl Landsteiner tarafından keşfedildi. Bundan önce doktorlar tüm kanların aynı olduğunu düşünüyorlardı, pek çok insan kan naklinden dolayı ölüyordu.

Artık uzmanlar, farklı kan gruplarına sahip iki kişinin kanını karıştırırsanız kanın topaklanabileceğini ve bunun ölümcül olabileceğini biliyor. Bunun nedeni, kan nakli alan kişinin, vericinin kanındaki hücrelerle savaşacak ve toksik reaksiyona neden olacak antikorlara sahip olmasıdır.

Kan naklinin güvenli ve etkili olması için, vericinin ve alıcının kan gruplarının uyumlu olması önemlidir. A kan grubuna sahip kişiler A grubu kanı, B kan grubuna sahip kişiler ise B grubu kanı güvenle alabilirler.

Donör ve alıcının tam olarak eşleşmesi ve kanlarının çapraz eşleştirme adı verilen bir süreçten geçmesi en iyisidir. Ancak bağışçının her zaman alan kişiyle aynı türde kana sahip olması gerekmez. Türlerinin uyumlu olması yeterlidir.

Bağış Yapılabilecek En İyi Kan Grupları

O tipi negatif kırmızı kan hücreleri, yaşamı tehdit eden bir acil durumda veya tam olarak eşleşen kan grubunun sınırlı olduğu durumlarda herkese verilecek en güvenli hücreler olarak kabul edilir. Bunun nedeni O tipi negatif kan hücrelerinin A, B veya Rh antijenlerine karşı antikorlara sahip olmamasıdır.

O negatif kanı olan kişilere bir zamanlar “evrensel” kırmızı hücre bağışçıları deniyordu çünkü herhangi bir kan grubuna sahip herkese kan bağışlayabilecekleri düşünülüyordu. Ancak artık uzmanlar bu tür kanın riskler taşıyabileceğini biliyor.

Kan Grubu Diyeti

Geçtiğimiz on yıl boyunca, belirli hastalıklara yakalanma riskinizi azaltmak ve genel sağlığınızı iyileştirmek amacıyla kan grubunuza uygun belirli yiyecekleri tükettiğiniz “kan grubu diyeti” olarak adlandırılan bir diyet hakkında birçok iddia ortaya atıldı. Kan grubunuza uygun beslenmenin sizi daha sağlıklı kıldığına dair bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır.