Yüksek Tansiyona 45 Dakikada Çözüm

Bilimsel Çalışmalar
Tansiyon ilaçları ile çözüm bulumayan hastalara uygulanan yeni yöntemle, normale dönmek için 45 dakikalık bir operasyon yeterli oluyor . Yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalıklarına neden olan faktör...
EMOJİLE

Tansiyon ilaçları ile çözüm bulumayan hastalara uygulanan yeni yöntemle, normale dönmek için 45 dakikalık bir operasyon yeterli oluyor .

Yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalıklarına neden olan faktörlerin başında geliyor. Dirençli tansiyon (İnatçı yüksek tansiyon) hastalarında, günde 4 ve fazlası ilaç kullandığı halde tedavi sonuç vermiyor. Bu hastalarda "Renal Denervasyon" yöntemi uygulanabiliyor.

Böbrekteki Sinirler Yakılıyor

Radyofrekans sistemiyle böbreklerdeki sinirler yakılıyor.

Söz konusu cerrahi yöntemle ilgili bilgi veren Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Klinik Şefi Prof. Dr. Mehmet Bilge, "Normalde bir kişide tansiyon oluştuğunda tetikleyici bir makinazma. Biz ne yapıyoruz? Bu damarların içine girip özel radyofrekans yöntemiyle sinirleri yakıyoruz" dedi.

45 dakika süren işlem sırasında hasta yarı baygın hale getiriliyor. Bu işlem sadece dirençli tansiyon hastalarına uygulanıyor.

"İlerde Diğer Gruplara da Bu Yöntem Uygulanabilir"

Prof. Dr. Mehmet Bilge, "En az üçlü tansiyon ilaç almacak ve tansiyonu düşecek, bu hastalara uyguluyoruz bunu. Bu yeni bir yöntem. Belki ilerde diğer gruplara da yapacağız" diye konuştu.

Bu yöntemle tedavi edilen hastalarda hızlı bir iyileşme oldu.

Prof. Dr. Bilge bu konuda, "Çok hızlı sonuç alıyoruz, bir ayda tansiyon düşüyor. 6 ayda kan basıncında 19 milimetrelik düşüşler alıyoruz" şeklinde konuştu.

İha