Yanlış Ayakkabı Seçimi Dengeleri Bozuyor

Bilimsel Çalışmalar
AYAK ağrılarının büyük bölümü, yanlış ayakkabı seçmekten kaynaklanıyor. Yürüme bozuklukları, ayağın yapısına ve fonksiyonuna bakılan “biyomekanik analiz’’ ile saptanabiliyor. Spor he...
EMOJİLE

AYAK ağrılarının büyük bölümü, yanlış ayakkabı seçmekten kaynaklanıyor. Yürüme bozuklukları, ayağın yapısına ve fonksiyonuna bakılan “biyomekanik analiz’’ ile saptanabiliyor. Spor hekimi Ahmet Hamdi Çağlar, tedavi için başvuran hastaların ayak ağrılarının büyük bölümünün taban çökmesinden kaynaklandığını, kadınlarda yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaynaklanan ağrı, topuk dikeni gibi şikâyetlere de sıklıkla rastlandığını ifade etti. Ayak tabanındaki oyuğun azalması ve düzleşmesi nedeniyle oluşan “taban çökmesi”nin farklı nedenlere bağlı olabildiğini kaydeden Çağlar, şunları belirtti:
“Taban çökmesinin en önemli nedenlerinden biri yanlış ayakkabı seçimi. Ayrıca egzersiz alışkanlığı olmadığı için ayak kasları güçlenmiyor ve vücudu taşımakta zorlanıyor. Kilo da varsa bu sorun iyice artıyor ve kısır döngü şeklinde devam ediyor. Yanlış ayakkabı seçimiyle sorun iyice katlanıyor. Hastalar zaten genellikle ya yanlış ayakkabı seçimi ya da aşırı kilodan kaynaklanan sorunla başvuruyor. İyi bir ayakkabı, ayağın yapısını ve fonksiyonunu desteklemelidir.”

AA